„KLAMRA-22” W 3PBOT

We wtorek, 22 listopada 2022 roku, zakończyło się cykliczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. „Klamra-22” prowadzone przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. W ćwiczeniu brali również udział sojusznicy z Estońskiej OT (Kaitseliit).

W dniach 18-22 listopada br. żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym na mapach pk.”KLAMRA-22″. W ćwiczenie zaangażowani byli żołnierze sztabu 3. PBOT, 31. batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie, 32. batalionu lekkiej piechoty w Nisku oraz 33. batalionu lekkiej piechoty w Dębicy.

Ogólnym celem ćwiczenia było przygotowanie dowództw ćwiczących batalionów do realizacji planowania, organizowania i kierowania podległymi pododdziałami w realizacji zadań zgodnie ze stałymi procedurami operacyjnymi, a także przygotowanie sztabów batalionów lekkiej piechoty do dowodzenia „w walce” poprzez rozwiązywanie problemów taktycznych – adekwatnie do zaistniałej sytuacji w obszarze działań bojowych/kinetycznych, kryzysowych oraz przeciw zagrożeniom hybrydowym.

W ćwiczeniu dowódczo-sztabowym pk. „KLAMRA-22” uczestniczyli także żołnierze z Estonian Defence League. Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą współpracuje podkarpacka brygada OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. WOT ma uzupełniać potencjał wojsk operacyjnych w czasie kryzysu i wojny poprzez wprowadzenie ich do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Kluczowe znaczenie ma tu znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań, jakie mają terytorialsi pochodzący z miejsc, w których służą.

***

Tekst: ppor. Magdalena Mac
Rzecznik prasowy 3PBOT

Zdjęcia: 3PBOT

Podziel się z innymi
Shares