Koncert “Młode Dębickie Talenty”

 26 kwietnia 2019 r Dyrekcja Zespołu Państwowych Szkól Muzycznych w Dębicy, Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów w Dębicy oraz Miasto Dębica zapraszają mieszkańców miasta i rejonu na koncert z cyklu Młode Dębickie Talenty. To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 45 –lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. Podczas koncertu zaprezentują się wychowankowie PSM I st. w Dębicy: Aleksandra Pietrucha – skrzypce przy akompaniamencie Żanny Parchomowskiej i Jiacheng Dai , Micha Łączak –klarnet solo oraz Iga Dąbrowska – prowadzenie koncertu.

Ta wyjątkowa uczta muzyczna odbędzie się w Auli Zespołu Państwowych Szkól Muzyczny w Dębicy o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Aleksandra Pietrucha – dyplomantka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Kazimierza Skowronka. Koncertowała w Niemczech, Belgii, Czechach, Włoszech i wielu znaczących salach w Polsce. Jest laureatką III nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Paolo Serrao w Filadelfii. Uczestniczyła w wielu kursach interpretacji mistrzowskiej (m.in. w klasie Keiko Urushihary, Rolanda Baldiniego, Piotra Pławnera, Agaty Szymczewskiej, Michała Grabarczyka i innych), wzięła udział w prestiżowym kursie symfonicznym Schloss Pommersfelden Collegium Musicum w Norymbergii, była także członkiem Młodej Polskiej Filharmonii pod kierownictwem Adama Klocka. Występowała w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie pod kierownictwem Zuzanny Falkowskiej i Jana Stokłosy. Przez 7 lat występowała w roli koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Towarzystwa Muzyczno – Śpiewaczego “Melodia” w Dębicy prowadzonego przez Pawła Adamka. Kilkukrotnie w tejże roli brała udział w festiwalach symfonicznych Eurounionorchestries im. Władysława Balickiego w Świeradowie – Zdroju.

Michał Łączak swoją przygodę z klarnetem zaczął w Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy w klasie Mariusza Stępnia. Aktualnie jest studentem I roku studiów magisterskich w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na swoim koncie ma liczne osiągnięcia zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym, m.in.: I miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie 2018r., I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Vac (Węgry) 2018r., I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Filadelfii (Włochy) 2018r., I miejsce oraz Nagroda Grand Prix na XI Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim 2015r., III nagroda na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle 2015r., II miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym we Wrocławiu 2015r., II Nagroda na IX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Waytowicz w Jaśle 2014r.

Swoje umiejętności kameralistyczne kształcił pod okiem takich pedagogów, jak: prof. zw. dr hab. Krystyna Borucińska-Żarnecka, prof. dr hab. Katarzyna Jankowska-Borzykowska, ad. dr hab. Tytus Wojnowicz, ad. dr hab. Joanna Maklakiewicz, ad. Grzegorz Skrobiński, prof.zw. dr hab. Mirosław Pokrzywiński.

Koncertował m.in: w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Filharmonii Rudolfinium (Praga), Filharmonii Podkarpackiej, Pałacu Narodów w Genewie, Pałacu w Wilanowie, Łazienkach Królewskich.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Karela Dohnala, Shirley Brill, Paula Meyer, Florent Heau, Irvina Venys, Arkadiusza Adamskiego, Andrzeja Godka,

Żanna Parchomowska – ceniony pedagog, pianistka, akompaniowała wielu wybitym artystom oraz młodym muzykom wkraczającym na sceny muzyki klasycznej i kameralnej. Ukończyła Lwowskie Konserwatorium Państwowe. Od lat pracuje jako pedagog i nauczyciel gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Dębicy.

Jiacheng Dai – 19-letnia pianistka, studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu profesora Piotra Banasika. Swoją naukę rozpoczęła w Szkole Muzycznej stowarzyszonej z Akademią Muzyczną w Tianjin pod okiem prof. Zhang i prof. Song. Po ukończeniu szkoły przeniosła się do Katowic, gdzie kontynuuje naukę solową (w klasie Hanny Kryjak i obecnie w klasie Piotra Banasika) i kameralną (wraz z Aleksandrą Pietruchą tworzą duet w klasie profesor Urszuli Stańczyk i profesor Magdaleny Duś).