Koniec mentoli – co dalej?

Dziś w życie wchodzi nowa dyrektywa Unii Europejskiej, która całkowicie zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych. Zmiana ta dotknie sporej części palaczy w Polsce – mentole pali aż 42% z nich.
Większość robi to dlatego, że palenie „smakuje” oraz „daje świeżość”. Jednak według autorów nowych przepisów, papieros nie może smakować niczym innym, poza prawdziwym tytoniem. Charakterystyczny aromat, czyli wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania utrudnia zerwanie z nałogiem, oraz cieszy się popularnością wśród młodych osób. Dostępne na rynku e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu takie jak IQOS, stanowią alternatywę dla tradycyjnego palenia. Dodatkowo, badania i analizy Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wykazały, że osoby, które zrezygnują z papierosów na rzecz podgrzewaczy tytoniu, „będą miały zmniejszoną ekspozycje toksyczną, co prawdopodobnie doprowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób związanych z tytoniem”. Dodatkowo, urządzenia te powodują, że nie ma przykrego zapachu na rękach czy ubraniach.
A co, jeśli nie alternatywy? Zakup mentoli na zapas w Polsce czy za granicą nie jest już opcją dostępną, ponieważ zakaz obowiązuje w całej Unii Europejskiej i już wszedł w życie. Kusić może zakup w szarej strefie… Badania i reportaże pokazują jednak, że papierosy pochodzące z nielegalnych źródeł są przygotowywane w fatalnych warunkach niespełniających norm sanepidowskich więc lepiej ich zdecydowanie unikać. Jak się więc okazuje, nowa unijna dyrektywa to idealny moment na rzucenie palenia, dlatego zadbajmy o zdrowie swoje i najbliższych już dziś.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0