Kraj. Nielegalnie poszukiwał zabytków, teraz grozi mu dwa lata więzienia

Kilkadziesiąt nielegalnie pozyskanych przedmiotów o wartości historycznej posiadał w miejscu zamieszkania 26-letni chełmianin. W czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli też u niego wykrywacz metali. Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego poszukiwania zabytków, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Do chełmskiej komendy wpłynęło zawiadomienie o niszczeniu zabytkowych ruin murowanej wieży obronnej znajdujących się na terenie dzielnicy Bieławin w Chełmie. Ze zgłoszenia wynikało, że mają tam miejsce nielegalne poszukiwania zabytków z wykorzystaniem wykrywacza metali.

Sprawą zajęli się policjanci kryminalni, którzy ustalili i zatrzymali sprawcę. Okazał się 26-letni mieszkaniec Chełma, który nie miał pozwolenia na prowadzenie tego typu poszukiwań. W czasie przeszukania miejsca jego zamieszkania policjanci zabezpieczyli monety i inne drobne metalowe przedmioty. Obecny na miejscu pracownik muzeum oszacował wstępnie, że wszystkie mają walory zabytkowe. W mieszkaniu zabezpieczony został też wykrywacz metali, który prawdopodobnie służył do prowadzenia nielegalnych poszukiwań.

Wczoraj 26-latkowi został przedstawiony zarzut poszukiwania bez pozwolenia ukrytych lub porzuconych zabytków, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

komisarz Ewa Czyż

Źródło: Lubelska Policja

Podziel się z innymi
0Shares
0 0