Krótkofalowcy w Dębicy dzisiaj

Dzisiaj w klubie, który kilka lat temu przekształcony został w stowarzyszenie działa blisko 30 krótkofalowców z Dębicy i okolic. Jego działalność skupia się na edukacji i wsparciu świadczonym dla służb.
“Spotykamy się w Domu Sportu w każdy czwartek. Zaglądają do nas uczniowie, młodzi ludzie zainteresowani krótkofalarstwem. My również często odwiedzamy szkoły opowiadając uczniom o krótkofalarstwie. Naszym celem jest także pomoc różnym służbom: straży pożarnej, policji, straży miejskiej i gminnej w nawiązaniu łączności na danym terenie. Wykorzystujemy do tych celów nasz sprzęt. W ostatnim czasie służyliśmy taką pomocą straży pożarnej na terenie Gminy Dębica. Odbyliśmy wspólne ćwiczenia” – mówi Hubert Hajduk SQ9AOL, członek Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy.

Krótkofalowcy zajmują się także można rzec łącznością kosmiczną. W ubiegłym roku z boiska przy Szkole Podstawowej w Brzeźnicy wysłali w kosmos balon stratosferyczny – białą kulę wyposażoną w nadajnik APRS wskazujący aktualną pozycję oraz kamerę. Uczniowie mieli okazję obserwować jego lot, a później obejrzeć zdjęcia które powstały podczas lotu. Do balona przypięte zostało także ciastko (brzeźnicki proziak) ze spadochronem, które wylądowało później bezpiecznie na ziemi i zostało zlicytowane na rzecz chorego Kacperka.  Druga edycja tej akcji zostanie zorganizowana w tym roku. Zaplanowana została na 16 czerwca.

W młodzieżowym schronisku w Głobikowej krótkofalowcy organizują także “nocki astronomiczne” podczas których łączą się ze stacjami kosmicznymi.  “Zorganizowaliśmy bezpośrednią łączność ze stacją kosmiczną. Uczniowie przez 10 minut mogli porozmawiać i zadać pytania astronautom przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zorganizowane zostało także spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim” – mówi Hubert Hajduk.
Uczniowie z terenu Gminy Dębica już trzykrotnie mieli okazję rozmawiać bezpośrednio z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: w 2011 roku byli to uczniowie ze szkoły w Podgrodziu, a w 2014 roku uczniowie ze szkół w Stobiernej i Brzeźnicy.

https://www.youtube.com/watch?v=jIjQZ3UeY2Q&feature=share