Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Krótkofalowcy: wysyłają balony stratosferyczne w kosmos i pomagają służbom w usprawnieniu łączności

Dziś przypada Dzień Krótkofalowca. W Dębicy klub krótkofalowca SP8KKM został założony w latach ’60.XX wieku przez pracownika Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Dębicy, nieżyjącego już inżyniera Henryka Śledzia. Dziś funkcjonuje jako stowarzyszenie, a jego członkowie służą swoją wiedzą zarówno uczniom dębickich szkół jak i przedstawicielom służb: policji, straży miejskiej czy straży pożarnej.

Na początku swojej działalności klub mieścił się w piwnicy bloku numer 2 przy ulicy Krakowskiej (dawne osiedle WSK). Do klubu uczęszczało wielu sympatyków krótkofalarstwa, m. in. Leszek Zarychta, Zdzisław Kucab, Janusz Leginowicz, Alfred Pociask, Edward Pietrzyk, Stanisław Biernacki, Zdzisław Michalski i wielu innych pracowników i sympatyków WSK Dębica.

Pierwszym prezesem został inżynier Henryk Śledź. Prezes nawiązał kontakt z pracownikiem Ligi Obrony Kraju Bolesławem Kłuskiem SP9HKD, kierownikiem sportów obronnych. Bolesław Kłusek prowadził też w Dębicy sekcję strzelecką i przystań kajakową przy LOK Dębica. Po likwidacji sekcji kajakowej na wniosek Kłuska klub przeniesiono do nowej siedziby LOK przy ulicy Kościuszki i kierownikiem został Bolesław Kłusek. Dużo w pracach klubowych pomagał mu doświadczony krótkofalowiec Tadeusz Szymkowiak SP9JA i Stanisław Rafa SP9GMP. Klub pracował na starych urządzeniach typu RSBF, 10RT, RBM1 i KWM, brał też udział we wszystkich zawodach SPK i innych zawodach krajowych. Dzięki zaradności członków klubu do Dębicy przyjeżdżały transporty sprzętu i podzespołów elektronicznych, lamp i  półprzewodników. Sprzęt ten był wykorzystywany do wykonywania urządzeń do pracy na pasmach amatorskich i łowów na lisa. Dębicki klub był jednym z najlepiej wyposażonych klubów w Polsce. Dysponował doskonale wyposażonymi pomieszczeniami, warsztatami, konstrukcjami urządzeń radiowych, telewizyjnych oraz cyfrowych. Jego członkowie brali udział w licznych zawodach osiągając wysokie miejsca, m. in. w Strefowych Zawodach Radiotelegrafii Szybkiej, gdzie zajął miejsce w czołówce.

Wraz z nadejściem stanu wojennego działalność klubu została zawieszona. Nie prowadzono łączności i nie odbywały się spotkania klubowe. Sprzęt i radio zostały zdeponowane w Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Dębicy. Zabrano też dzienniki łączności i zezwolenie na instalację radiostacji klubowej. Po zakończeniu stanu wojennego sprzęt wrócił do klubu, ale bardzo zniszczony bo nie był należycie przechowywany. Jednak bardzo szybko klub uzyskał nowe zezwolenie i działalność została wznowiona, a do klubu powrócili członkowie i sympatycy. (Info na podstawie strony internetowej stowarzyszenia)

 

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.