Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Krzysztof Pisarek i Paweł Warchoł w Galerii Sztuki MOK

Jeszcze przez kilka dni, do 5 maja można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy dwie niezwykle interesujące wystawy plastyczne. Pierwsza z nich to „Translokacje 2019 – fotografia, grafika, obiekty” Krzysztofa Pisarka, druga, to rysunki Pawła Warchoła.

Obaj artyści prezentujący swoje prace w dębickiej Galerii kończyli tą samą uczelnię, ten sam wydział i do tego u tego samego promotora robili dyplom tj. Wydział Grafiki w Katowicach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesora Stanisława Kluski. Obaj mieli wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, obaj mają na swoim koncie wiele wyróżnień i artystycznych nagród.

Krzysztof Pisarek mieszka w Bratkowicach. Jak sam wyjaśnia cykl „Translokacje” powstawał podczas jego wieloletnich wędrówek po okolicznym lesie. – W czasie tych wędrówek odkrywałem w lesie przedmioty ze świata towarów konsumpcyjnych, zagubione, zniekształcone, porzucone, wyrwane ze swojego miejsca i wrzucone w kompletnie inny absurdalny kontekst, a jednak stanowiące jakąś całość z tym nowym otoczeniem. /…/ Rzeczy, które znajdowałem były – w sensie użytkowym – śmieciami. Ich fotograficzne obrazy tworzą kolekcję prowadzącą mnie w przeszłość, przypominającą o moich małych „objawieniach” w momentach, gdy je odkrywałem. Są materialnym dowodem moich wędrówek, doświadczania przestrzeni, okrywania piękna w przedmiotach zdegradowanych do roli śmiecia, refleksji nad ich zagadkowym pochodzeniem.

Wystawa „Translokacje 2019” została poszerzona o zdjęcia, jakie Pisarek zrobił po pożarze domu swojej matki. Początkowo był to jedynie zapis zdarzenia, lecz po pewnym czasie artysta dostrzegł związek między tymi fotografiami powstałymi w różnych okolicznościach. Znowu oddajmy mu głos: – Bowiem owe przedmioty, zarówno porzucone w lesie, jak i te ze spalonego mieszkania, poddane zostały procesowi zniszczenia, zmieniły swój status. Z rzeczy użytecznych stały się śmieciami. /…/ Akt fotografowania powoduje kolejną translokację – przedmioty ze śmietnika przemieszczone zostają w przestrzeń sali wystawowej.

Paweł Warchoł jest jednym z niewielu twórców, którzy wybrali rysunek, jako najważniejszy środek wyrazu swojej twórczości. Zrealizował kilkanaście cykli rysunkowych. Artysta swoje prace wykonywane piórkiem w tuszu na kartonie, łączy w chronologiczne cykle rysunkowe.

Profesor Antoni Cygan pisząc o twórczości Warchoła zaznaczył, że artysta „nie potrzebuje kolorów w rysunku, ponieważ barwę odnalazł w gradacji czerni i szarości, w pełnej skali budujących niezwykłe, osobiste światy. /…/ Przeżywanie twórczości całym sobą jest warunkiem podstawowym prawdy w sztuce. Nie mam wątpliwości, że to, co prezentuje Paweł Warchoł jest doskonałą ilustracją prawdziwego, zanurzonego po kres, do ostatniej kreski, poszukiwania samego siebie poprzez autentyczność myśli i śladu. Paweł Warchoł gdyby rysował ptaka, stałby się ptakiem.

Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.