Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Malutka Weronika z Dębicy nadal potrzebuje pomocy !

Minęło już pół roku odkąd 2-letnia Weronika z Dębicy przyjmuje eksperymentalny lek mający jej pomóc w walce z nieuleczalną chorobą, rzadką wrodzoną wadą naczyniową – Zespołem Klippla-Trenaunaya. W tym czasie prócz co miesięcznych wizyt kontrolnych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, odbyły się jeszcze dwa zabiegi laserowe w specjalistycznym szpitalu w Łodzi, kolejny rezonans magnetyczny w Warszawie oraz wizyta u ortopedy w Rzeszowie.

Zespół Klippla-Trenaunaya na którą cierpi mała Weronika to choroba związana z występowaniem różnych odmian malformacji naczyniowych charakteryzująca się przerostem kończyn, które objęte są schorzeniem. Dziewczynka ma dłuższą nóżkę, a na niej rozległe zmiany naczyniowe. W połowie lutego 2019 roku stan Weroniki gwałtownie się pogorszył. Dziewczynka przestała chodzić i siedzieć. Wymagała intensywnej pomocy medycznej w specjalistycznym ośrodku.
„Wdrożone w kwietniu br. leczenie eksperymentalne przyniosło oczekiwaną zmianę w postaci ustania krwawień, które nie powtórzyły się już od kwietnia br. Jest to jednak jeszcze za krótki okres by zauważalna była poprawa w zmianach wewnętrznych w chorej nóżce. Rezonans magnetyczny wykazał jedynie niewielkie zmniejszenie się niektórych z nich, jak również powiększenie obszarów z komorami limfatycznymi w okolicach zajętego chorobą pośladka” – mówi Magdalena Kalamarz, mama Weroniki.
W przypadku zmian zewnętrznych na chorej nóżce również nastąpiła nieznaczna poprawa. Nie jest ona tak widoczna z uwagi na to, że Weronika cały czas się rozwija, a wraz nią malformacja zajmująca znaczną część nogi. Każdy zabieg laserowy sprawia, że jest ona mniejsza, dzięki czemu mniejsze jest też ryzyko ewentualnego zadrapania. Wiążą się one jednak też z każdorazową narkozą, która osłabia organizm Weroniki, osłabiony już samym lekiem eksperymentalnym. Przyjmowanie leku sprawia też, że wszystkie rany w tym te po zabiegach laserowych wolniej się goją czego efektem są miejscowe owrzodzenia, na zniknięcie których potrzeba pielęgnacji i czasu.
„Być może poprawa zewnętrzna byłaby bardziej widoczna, gdyby zabiegi odbywały się zgodnie z zaleceniami lekarza z odstępem około 1,5-2 miesięcy. Z uwagi jednak na brak miejsc w szpitalu – tylko jeden szpital w Polsce zajmuje się leczeniem laserowym przy tej
chorobie- zabiegi te odbywają się często z odstępem kilkumiesięcznym” – dodaje Pani Magdalena.

Znaczący problem stanowi nadal chora nóżka i kwestia jej nadmiernego wzrostu. Podczas jednej z ostatnich wizyt u ortopedy lekarz potwierdził, że chora nóżka na ten moment jest około 2 centymetry dłuższa i jeśli różnica w długości będzie zwiększać się w szybkim tempie konieczne będzie podjęcie odpowiednich środków.Nie wykluczona jest operacja która zatrzyma gwałtowny rozrost nóżki.
„Mimo choroby Weronika jest pogodnym dzieckiem. Z każdym dniem uczy się funkcjonować z chorobą i dla kogoś z zewnątrz na pierwszy rzut oka nie widać, że pod spodenkami kryje się ogromną malformacja. Dzielnie znosi każdą wizytę w szpitalu, jak również wszystkie badania i zabiegi. Weronika jak każde dziecko uwielbia wodę, choć kontakt z nią ma bardzo ograniczony i sprowadza się jedynie do dłuższych kąpieli w wannie. Na chwilę obecną basen czy jezioro to tylko odległe marzenie” – dodaje mama Weroniki.
Każdy kto chciałby wesprzeć leczenie Weroniki może to uczynić wchodząc na stronę pomagam.pl i wpłacając datek.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.