-->

„Mechanik” kuźnią samorządowców, przedsiębiorców i …

Siedzą od lewej: Henryk Kuźniewski- prof rysunek techniczny, Włodzimierz Panas- WF trener LA w MKS ( obaj nie żyją) i Ryszard Krupa inżynier chłodnictwo, wychowawca klasy posła Kazimierza Moskala

Ryszard Krupa, absolwent z 1953, potem nauczyciel, wicedyrektor i dyrektor szkoły w 1994 był jednym z najstarszych absolwentów szkoły podczas wczorajszego jubileuszu 80-lecia działalności dębickiego „Mechanika”. W gronie znanych absolwentów wśród których najstarszy kończył dębicki „Mechanik” w 1952 roku znalazło się wielu samorządowców, przedsiębiorców, specjalistów z dziedzin technicznych oraz …. jeden reprezentant Polski w piłce nożnej.

„Inżynier Ryszard Krupa to wychowawca klasy posła Kazimierza Moskala. To również mój profesor, a dzisiaj również przyjaciel. Wczorajsza uroczystość była dla mnie, ale jak sądzę także dla większości obecnych dużym przeżyciem. Było bardzo miło spotkać się po latach z koleżankami, kolegami i profesorami. Szkoła łączy pokolenia. Moi dzisiejsi uczniowie też mogą być kiedyś kontynuatorami dzieła które

Wybory ZNP 1980, Mechanik

nazywa się Mechanik. To szkoła z bogatą przeszłością i z z wielkimi możliwościami na przyszłość. Szkoła dla Naszych Dzieci i Młodzieży” – mówi Paweł Miłosz, absolwent „Mechanika” z 1984 roku, obecnie nauczyciel tej szkoły.
Na wczorajszej uroczystości w wypełnionej prawie do ostatniego miejsca sali gimnastycznej spotkało się kilkaset osób w gronie których oprócz obecnych uczniów i zaproszonych gości było bardzo wielu absolwentów dębickiego „Mechanika”. Najstarszy z nich zdawał maturę w 1952 roku. W kolejnych rocznikach kształcili się m.in. przyszli dębiccy samorządowcy, przedsiębiorcy, inżynierowie oraz jeden reprezentant Polski w piłce nożnej.
Do tego grona spośród samorządowców należą m.in. Mariusz Szewczyk (burmistrz Dębicy, matura w 1984), Andrzej Reguła (starosta dębicki), Kazimierz Moskal (poseł na Sejm RP, wcześniej nauczyciel i dyrektor tej szkoły, matura 1982), Ryszard Pękala (wicedyrektor i nauczyciel w ZSZ nr 1, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, były wieloletni dyrektor I LO w Dębicy), Zygmunt Żabicki (radny powiatowy, wcześniej burmistrz i wiceburmistrz Dębicy), Mateusz Smoła (przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego), Jarosław Śliwa (były wiceburmistrz Dębicy), Paweł Jarosz (radny powiatowy), Roman Ciszek (radny powiatowy), Andrzej Nylec (radny miejski), Piotr Brzęczek (radny RM w Pilźnie).
W gronie absolwentów „Mechanika” są także przedsiębiorcy: Grzegorz Wilk (Podkarpackie Zakłady Mechaniczne,dawniej Rufus), Janusz Kania (Pexpol), Adam Kostyra (FRYZ), Tomasz Pawełek (samoloty Aero), Tomasz Chlebicki i Zbigniew Pocheć inżynierowie, obecnie nauczyciele „Mechanika”, Jerzy Dzierża, absolwent i dyrektor szkoły oraz osoby zajmujące się obecnie innymi dziedzinami: Bogdan Chłopek, uczeń a potem nauczyciel w ZSZ nr 1, obecnie operator kamery w Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR, Artur Barwacz (fotograf), Maciej Małozięć (historyk), ks. Janusz Kłęczek (dziekan w Mielcu), Artur Jędrzejczyk (reprezentant Polski w piłce nożnej).

Niniejszy materiał chroniony jest przepisami prawa autorskiego. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody redakcji jest zabronione.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0