Medale ,,Za zasługi dla obronności kraju” dla rodziców żołnierzy

13 maja 2019 roku, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy, odbyło się uroczyste wręczenie srebrnych medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Odznaczenia te nadawane są przez Ministra Obrony Narodowej rodzicom, których troje i więcej dzieci odbyło służbę w szeregach Wojska Polskiego. Stanowią uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Są uhonorowaniem ogromnego trudu, jakim jest wychowanie synów w duchu patriotyzmu, miłości do ojczyzny i szacunku dla tradycji narodowej.

Srebrne medale „Za zasługi dla obronności kraju” otrzymało 14 osób z powiatu dębickiego. W gronie tym znaleźli się Państwo Aniela i Jan Łochowie, Państwo Zofia i Marian Poprochowie, Państwo Elżbieta i Stanisław Zajchowscy, Pani Helena Wicek z miasta Dębicy.

Aktu wręczenia medali dokonali ppłk Mirosław Ciesielski Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu, Maciej Małozięć zastępca Burmistrza oraz Piotr Chęciek starosta Powiatu Dębickiego.

Warto nadmienić, że ministerialny medal jest przyznawany na wniosek miejscowego komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, z prośbą o przyznanie odznaczenia.

Medal został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 r. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja.

 

Info: Urząd Miejski w Dębicy/Fot. Urząd Miejski w Dębicy, Starostwo Powiatowe w Dębicy