Michał Róg z Dębicy 23 lata temu otrzymał tytuł “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”

Przed II wojną światową mieszkał w Dębicy w kamiennicy należącej do żydowskiej rodziny Zuckerów. Przyjaźnił się ze swoimi gospodarzami, a w czasie holokaustu pomagał im dostarczając żywność i lekarstwa do dębickiego getta. Michał Róg, dębiczanin z narażeniem życia zorganizował  “aryjskie papiery” jednej z córek Zuckerów – Jadwidze i pomógł jej w ucieczce z getta w Dębicy.  Po wojnie Jadwiga została jego żoną. 23 lata temu, 25 kwietnia 1996 roku Michał Róg otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Michał Róg wynajmował mieszkanie w należącej do Zuckerów okazałej kamiennicy przy dzisiejszej ul. Rzeszowskiej. Budynek ten jest znany większości dębiczan. To wybudowana na przełomie XIX i XX wieku przez notariusza i późniejszego burmistrza Dębicy (1904-1908) oraz prawnego pełnomocnika rodziny Raczyńskich na majątkach klucza dębickiego Kazimierza Wilusza willa w której dzisiaj mieści się Dom Gościnny “Wiluszówka”.
W 1942 r. cała rodzina Zuckerów: Fania, Tobiasz, ich synowie Maurycy i Mailech, córki Sabina, Jadwiga i Berta znaleźli się w dębickim getcie. Michał Róg, który był zaprzyjaźniony z Zuckerami postanowił postanowił im pomóc i do getta dostarczał

Wiluszówka. Przed II wojną światową dom Zuckerów w którym mieszkał Michał Róg.

żywność, odzież oraz leki.
W kwietniu 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację dębickiego getta. Jedna z córek Zuckerów – Jadwiga poprosiła Michała Roga o pomoc w ucieczce z getta. Michał dostarczył jej “aryjskie” dokumenty na nazwisko Cieśla oraz metrykę chrztu które otrzymał od swojej znajomej z Pilzna.

Jadwiga wydostała się z getta skacząc z dachu jednego z domów graniczących z gettem i uciekła na aryjską stronę miasta, gdzie spotkała Roga, który towarzyszył jej do sąsiedniej wsi. Stąd wyruszyła do Krakowa. Posiadane przez nią „aryjskie” dokumenty pomogły Jadwidze znaleźć pracę. Przez cały czas pozostawała ona w kontakcie z Rogiem, który odwiedzał ją od czasu do czasu. Po ucieczce Jadwigi Michał nadal opiekował się rodziną Zuckerów, którzy zostali przeniesieni do getta w Bochni. Róg pomógł także Szymonowi Einhornowi, szwagrowi Jadwigi, który uciekł z getta. Ukrył go w mieszkaniu w ubikacji, umył, nakarmił i przechował z narażeniem własnego życia.

Po wojnie, w 1946 roku Michał Róg ożenił się z Jadwigą i oboje pozostali w Polsce. Przeżyli razem 40 lat. Szymon Einhorn wyjechał do Izraela. 23 lata temu, 25 kwietnia 1996 r. Michał Róg za swe poświęcenie podczas okupacji niemieckiej w stosunku do żydowskiej rodziny Zuckerów otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Zmarł 10 lat wcześniej, w 1986 roku we Wrocławiu.

Michał Róg z Dębicy dokładnie 22 lata temu otrzymał z Instytutu Yad Vashem tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za…

Opublikowany przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów/ Museum of Poles Saving Jews Środa, 25 kwietnia 2018