Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Mija tydzień szkolenia „szesnastki” w 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Mija tydzień intensywnego szkolenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, którzy odbywają „szesnastkę” w dębickim batalionie.

W ubiegłym tygodniu do podkarpackiej brygady przybyło kolejnych 99 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW), którzy zasilili szeregi podległych batalionów lekkiej piechoty zlokalizowanych w pięciu powiatach.

16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone jest w systemie ciągłym na obiektach szkoleniowych dębickiego batalionu lekkiej piechoty. W pierwszym dniu żołnierze zostali przyjęci, umundurowani
i wyekwipowani. Tuż po załatwieniu kwestii formalnych wszyscy zostali poddani testowi oceny sprawności fizycznej. Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk kładli na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania
w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie taktyczne scala wszystkie inne przedmioty, a jego priorytetem jest szkolenie strzeleckie.

20 maja br. w godz. 9.30 do 16.30 w miejscowości Stasiówka k. Dębicy kompania „szesnastki” zrealizuje zajęcia z taktyki. Żołnierze będą się uczyć m.in. maskowania, zachowania na polu walki, a przede wszystkim swoich funkcji i zadań w przysłowiowej „wspaniałej dwunastce”- najmniejszy pododdział w skład, którego wchodzi dwunastu żołnierzy TSW. W czasie ćwiczeń taktycznych żołnierze będą używali środków pozoracji pola walki z zachowaniem warunków bezpieczeństwa oraz pełnej ostrożności dla otoczenia.

Ostatnia doba szkolenia tj. 26 maj br. żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy, który będzie realizowany poprzez wykonywanie zadań taktyczno – ogniowych na tzw. „Pętli taktycznej”.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 27 maja w Mielcu.

Powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej jakie miały miejsce w ostatni weekend spowodowały, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody
i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu
i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.