-->

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” . 70. rocznica zamordowania przywódców podziemia antykomunistycznego w Polsce

Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK ŚZŻAK w Dębicy było jedną z pierwszych w Polsce organizacji, która upamiętniała dzień 1 marca, jako rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość”. Miało to miejsce jeszcze przed ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku.

Od 10 lat corocznie ŚZŻAK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy organizuje i inicjuje w Dębicy i powiecie dębickim obchody rocznicy 1 marca. Plany na 70. rocznicę zamordowania przywódców podziemia niepodległościowego w Polsce, jakie mieliśmy na ten szczególny czas, musiały zostać zweryfikowane z uwagi na trwający stan pandemii i związane z nim ograniczenia.

Zachęcamy jednak wszystkich do indywidualnego uczczenia pamięci bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.

Program uroczystości:

28 lutego 2021 (niedziela)godz. 10:00 Złożenie kwiatów na Rynku w DębicyZ uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych wynikających z przepisów obowiązujących na dzień 28 lutego 2021 r.godz. 10:30 Msza święta w intencji Ojczyzny – kościół pw. św. Jadwigi

Zgodnie z przepisami władz państwowych w Mszy św. w kościele może wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Zachęcamy do uczestnictwa poprzez transmisję internetową na stronie parafii.

1 marca 2021 (poniedziałek)godz. 18:00 Cmentarz Wojskowy w DębicyZbiórka Strzelecka Z.S. „Strzelec” w 70. rocznicę zamordowania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Apel pamięci oraz modlitwa- Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”

* Gumniska, kościół pw. Wniebowzięcia NMP1 marca 2021 (poniedziałek)godz. 8:00 Msza święta w rocznicę zamordowania ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”. Dzień patrona Szkoły Podstawowej w Gumniskach.

źródło; Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0