Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Nie było jeszcze „Rzemieślnika”, ale „Karolek” dumnie stał na Rynku

To co rzuca się od razu w oczy oglądając zdjęcia dębickiego Rynku z lat 60 i 70 to ogrom zieleni znajdujący się na nim. Tak jest i w przypadku prezentowanych dziś fotografii. Było zielono !

Były też ławeczki na których przysiadali zmęczeni przechodnie i oczywiście „Karolek” pod którym umawiali się na spotkania młodzi dębiczanie.

Kamienny pomnik żołnierza Armii Czerwonej, trzymającego w ręku pepeszę przez większość dębiczan nazywany „Karolkiem” pojawił się w Dębicy w 1953 roku. Odkąd stanął na Rynku młodzież umawiała się pod „Karolkiem”. I tak było przez blisko 40 lat kiedy to na początku lat ’90 XX wieku „Karolek” został usunięty z Rynku i przeniesiony na dębicki cmentarz żołnierzy radzieckich.

Historii „Karolka”, oficjalnie nazywanego Pomnikiem Wdzięczności  i pojawienia się go na dębickim Rynku w latach 50 – tych można upatrywać w powojennej historii tego miejsca. W sierpniu 1944 roku, w pierwszym dniu po wkroczeniu do Dębicy Armii Czerwonej  na dębickim Rynku  w jego południowej części (w sąsiedztwie dzisiejszych fontann) pochowano kilkudziesięciu poległych rosyjskich żołnierzy. Miejsce to stało się de facto cmentarzem, który istniał tam jeszcze przez pięć lat – do 1950 r.

„Karolek” na dębickim Rynku
Fot. fotopolska.eu/koloryzacja ziemiadebicka.pl

W tym roku przeprowadzono ekshumację i szczątki przewieziono na nowo powstały cmentarz Armii Czerwonej przy ul. Cmentarnej w Dębicy. 20 lat temu, w kwietniu 2001 roku na dębickim rynku rozpoczęto prace budowlane związane z rewitalizacją i gruntowną przebudową Rynku. W  wyniku przeprowadzonych prac ujawniono, że jednak nie wszystkie szczątki radzieckich żołnierzy pochowane po wyzwoleniu na dębickim Rynku zostały przeniesione na cmentarz przy ul. Cmentarnej. Odkopane ludzkie szczątki  zostały przejęte przez dębicką prokuraturę, która przekazała je do zbadania w Krakowie.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.