Niewybuchy w Brzeźnicy

W trakcie prowadzenia prac ziemnych związanych z posadowieniem stanowiska słupowego na potrzeby budowy napowietrznej linii nN oświetlenia drogowego w rejonie ogrodzenia cmentarza od strony parkingu i placu zabaw w miejscowości Brzeźnica, wykonawca robót natrafił na kilkanaście niewybuchów prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Z powodu ryzyka wybuchu zamknięto ruch drogowy i powiadomiono policję oraz jednostkę saperską.
Do czasu zabrania niebezpiecznych niewypałów przez specjalną jednostkę saperów policjanci zabezpieczyli teren. W dniu 5 listopada 2021 r. na miejsce przybyli saperzy, przejęli znalezisko, a następnie zabrali niebezpieczne pociski i udali się na poligon, aby tam w bezpieczny dla otoczenia sposób je zneutralizować.
Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przenosić w inne miejsca czy też nie rozbrajać znalezisk przypominających niewybuchy. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch, oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Źródło: UG Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0