Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Jodłowej – 30 stycznia 2020

30 stycznia 2020 r. już po raz drugi w Jodłowej odbyły się obchody dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie ofiar Holocaustu w lesie w Przeczycy.  To w tym miejscu 12 sierpnia 1942 r.  Niemcy wymordowali około 160 żydowskich mieszkańców Jodłowej. Wspólną modlitwę za ofiary Holocaustu poprowadził ks. Zenon Tomasiak , proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Jodłowej. Dalszy ciąg obchodów odbył się w Liceum Ogólnokształcącym w Jodłowej, gdzie zaprezentowano wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” autorstwa prof.  Elżbiety Rączy. Wystawa powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego  IPN Zagłada Żydów na ziemiach polskich. 

Dr hab. prof. UR Elżbiety Rączy, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie wygłosiła prelekcję poświęconą postawom Polaków wobec ludności żydowskiej podczas niemieckiej okupacji. Były też wspomnienia Jana  Świętonia o jodłowskich Żydach i ich ratowaniu przez mieszkańców Jodłowej.  Rodzice  Jana Świętonia (Jakub i Filomena) pomagali w czasie wojny czteroosobowej rodzinie Pariserów oraz ukrywali w swoich zabudowaniach gospodarczych czteroosobową rodzinę Wurzel.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele IPN Oddział w Rzeszowie i Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, władz samorządowych, mieszkańcy, nauczyciele i uczniowie LO w Jodłowej oraz harcerze.

źródło: IPN Oddział Rzeszów/Fot. Igor Witowicz

Podziel się z innymi
0Shares
0 0