Odznaczenia państwowe dla dla córek hr. Edwarda Bernarda Raczyńskiego

7 października Katarzyna Raczyńska, córka Prezydenta RP na Uchodźctwie Edwarda Bernarda Raczyńskiego została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu br jej siostra Wirydianna Rey uhonorowana została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Córki hr. Edwarda Bernarda Raczyńskiego zostały uhonorowane zasługi w zakresie działalności na rzecz zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Muzeum Pałacu w Rogalinie dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Minister Andrzej Dera.

W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Dębicy. Miasto Dębica reprezentował Józef Sieradzki – przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, natomiast Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy Paweł Miłosz -kierownik szkolenia praktycznego. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się także Marian Dybowski właściciel firmy Tabor oraz Ryszard Brzostowski radca prawny- przyjaciel rodziny Raczyńskich.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie przez Panie Katarzynę Raczyńską i Wiridiannę Rey kameralnej wystawy poświęconej zasługom ich rodziców dla polskiej floty wojskowej i cywilnej pt. „Dęby z Rogalina i Polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu swą pierwszą odsłonę miała w Gdyni podczas uroczystości objęcia przez Katarzynę Raczyńską i Virydiannę Rey honorowego mecenatu nad ORP Błyskawica, okrętem wojennym, którego matką chrzestną była ich matka, Cecylia Raczyńska.

Najprawdopodobniej na wiosnę 2022 wystawa „Dęby z Rogalina i Polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy” zawita do Dębicy.

Fot. UM Dębica/ZSZ nr 1 w Dębicy

O historii Raczyńskich na ziemi dębickiej można przeczytać w poniższych artykułach :

Była bajecznie bogata, lecz nigdy nie zaznała pełni szczęścia. Żona hrabiego Edwarda Raczyńskiego Lady Joy Markham w chwili śmierci miała zaledwie 28 lat – ziemiadebicka.pl

Gdy umierała prosiła swojego męża aby ponownie się ożenił. Po jej śmierci hrabia Edward Raczyński podarował Dębicy park miejski i nazwał imieniem ukochanej żony. – ziemiadebicka.pl

Wizyta córek hrabiego Edwarda Raczyńskiego w Zawadzie – ziemiadebicka.pl

Córki hrabiego Edwarda Raczyńskiego obejmą honorowy mecenat nad niszczycielem ORP „Błyskawica” – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi
0Shares
0 0