Organizowały kursy gotowania i pieczenia, potańcówki i sprzedawały kurczaki

Koło Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie – Kurs pieczenia i gotowania 1958 rok

Kursy pieczenia i gotowania, wycieczki, opieka nad dziećmi, potańcówki i zabawy sylwestrowe to tylko część aktywności działającego od ponad 80 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie. Właśnie natrafiliśmy na stare, historyczne zdjęcia koła z końca lat 50. XX wieku dokumentujące działalność mieszkanek Żyrakowa. Dziś, 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

Na nieco wyblakłym, oryginalnym, czarno – białym zdjęciu widać grupę pań stojących przed budynkiem wzniesionym z cegły. Z tyłu zdjęcia napis „Kurs pieczenia i gotowania 1958 rok”. Na innym zdjęciu opisanym „pokaz 1978” stoi grupa uśmiechniętych kobiet z tacami w ręku na których znajdują się przygotowane przez panie potrawy. Kolejna fotografia przedstawia panie podczas wystawy płodów rolnych w 1962 roku oraz grupę dzieci z których część jest w strojach ludowych w jakiejś sali.

Pokaz kulinarny w 1978 r.

Początki działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie datowane są na czas przed II wojną światową. „Koło rozpoczęło działalność na pewno przed II wojną światową, bo jedne z pierwszych wpisów pochodzą z 1939 roku. Bardzo aktywnie kobiety z koła działały w latach 60 i 70 XX w. Ja do Żyrakowa przyszłam w 1964 roku i wówczas koło, którego przewodniczącą była Anna Kołodziej działało bardzo prężnie. Organizowałyśmy kursy pieczenia i gotowania, kursy szycia, wyjazdy na wycieczki m.in. do Wieliczki. Koło prowadziło wypożyczalnię naczyń i sprzedaż kurczaków” mówi Katarzyna Kania, od blisko 10 lat prezes KGW w Żyrakowie.

Wystawa płodów rolnych na dożynkach 1978

W latach 70 i 80 XX wieku kobiety z koła pomagały także w okresie wakacyjnym w opiece nad dziećmi, kiedy nie działało przedszkole i mamy nie miały przy kim zostawić swoich pociech. Co roku też brały udział w przygotowaniach do dożynek na które przygotowywały wieniec. Podczas dożynek tradycyjnie odbywała się też wystawa płodów rolnych którą w Żyrakowie przygotowywały także kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich.

W 1979 roku członkinie KGW w Żyrakowie wsparły budowę Centrum Zdrowia Dziecka. Na ten cel ze składek i dodatkowych wpłat przekazały 300 zł. Za ten dar otrzymały podziękowanie i potwierdzenie z Komitetu Budowy Pomnika – Szpitala CZD, że koło wsparło finansowo tę inicjatywę.

KGW w Żyrakowie współpracowało także z harcerzami wspierając różne akcje m.in. Harcerska Akcje Zimowa w 1979 roku.
Dzisiaj panie z koła również intensywnie działają i organizują różne przedsięwzięcia.

„Co roku organizujemy zabawę sylwestrową w której uczestniczy 50 par. Przygotowujemy wieniec na dożynki, organizujemy wycieczki – ostatnio do Sandomierza, Wieliczki czy Ludźmierza. Na Dzień Kobiet , Dni Żyrakowa czy Dzień Matki przygotowujemy spotkania na które nasze członkinie bardzo chętnie przychodzą. Obecnie mamy do dyspozycji 2 -pokojowe mieszkanie w szkole w którym się spotykamy. Ale mamy obiecane od wójta Rączki, że jak będzie rozbudowywana remiza strażacka w Żyrakowie to tam znajdzie się dla naszego Koła miejsce w którym będziemy mogły się spotykać i działać” – mówi Katarzyna Kania.

Anna Kołodziej – przewodnicząca KGW w Żyrakowie w latach 60 i 70 XX w.
Podziel się z innymi
0Shares
0 0