Osada Słowiańska w Stobiernej znowu otwarta

W niedzielę 11 lipca odbyło się otwarcie Osady Słowiańskiej w Stobiernej dla zwiedzających. Dopisała pogoda, gości również nie brakowało.

A kto przekroczył bramę grodu mógł nie tylko zwiedzić ekspozycję stałą, ale także przyglądnąć się DRUŻYNIE CZARNY ŻMIJ rekonstruującej życie wczesnośredniowiecznych Słowian z przełomu IX-XI wieku. W pokazowym obozie średniowiecznym prezentowali wyrób „Motanek” czyli słowiańskich magicznych lalek, tradycyjnych świec woskowych, pasów wełnianych z owczej przędzy, a także pracę kowala przy użyciu miecha, kuźni, kowadła i młotków. Popularnością cieszyło się również stoisko z biżuterią „z epoki”.

Kto chciał zobaczyć na czym polegała obrona słowiańskich grodów mógł obserwować sztukę łucznictwa w wykonaniu ŁUCZNIKÓW ROZEMBARK. Przygotowali widowiskowe pokazy w stylizacji średniowiecznej. Swoich sił w łucznictwie chętnie próbowali młodsi i starsi ochotnicy.

W chacie oprócz ekspozycji zorganizowano warsztat tkacki, w którym każdy chętny mógł sam stworzyć fragment barwnej wełnianej tkaniny. Ponadto we wnętrzu chaty umieszczono prace konkursowe nadesłane przez uczniów szkół z terenu gminy Dębica na logo Osady Słowiańskiej.

????????????????????????????????????
Podziel się z innymi
0Shares
0 0