Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Otwarcie Sezonu Turystycznego oraz Ekspozycji Historycznej w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej.

15672164717 maja br o godz 11.00 odbyło się otwarcie Sezonu w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej. Krótkie wprowadzenie i rys historyczny przedstawili Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski oraz Prezydent Fundacji Educare et Servire Antoni Kamiński. Wójt Gminy Dębica podkreślił potrzebę i specyficzny charakter naszej Osady, gdzie każdy może zaznać „namacalnie” historii i rzemiosła średniowiecza. Zaprosił również do Głobikowej, gdzie ma powstać park przedstawiający ewolucję człowieka.

Po tej części wszyscy goście przeszli pod chatę, gdzie znajduje się nowa Ekspozycja i wspólnie z mieszkańcami Gminy przecięto symboliczną wstęgę otwierającą nowy wycinek historii. W pierwszej izbie zostały zamieszczone tablice przedstawiające dzieje tych ziem od Ligęzów do Raczyńskich, a także gabloty, w których zamieszczono eksponaty z Muzeum Regionalnego w Dębicy. Na środku drugiej izby znajduje się makieta przedstawiająca wycinek grodu. Można na niej zobaczyć jaki był układ ówczesnych grodzisk od bramy wjazdowej po rozmieszczenie chat. Przedstawia ona m.in. chaty kowala, rolnika, garncarza, budynek rezydencjonalny, stajnie, budynki gospodarcze- niektóre wykończone w całości, a inne w budowie. Można podpatrzeć pracę kowala, zobaczyć różnicę między budową ziemianki, glinianki, chaty kmiecia czy kasztelana. W tym samym pomieszczeniu znajdują się także manekiny w strojach wojowników, kasztelana czy kmiecia. Lniane spodnie, koszule, wełniane tuniki, krajki, giezła po najdrobniejsze szczegóły jak amulety i pierścienie zostały wykonane z najwyższą starannością. Każdy typ manekina opatrzony jest charakterystycznym orężem oraz narzędziami. Są to m.in. oszczepy, tarcze, topory, włócznie, jak również radła i pługi, brony, łopaty i motyki drewniane.
Po obejrzeniu nowej Ekspozycji przyszedł czas na pokaz walki wojów, którzy bardzo realistycznie przedstawili jak kiedyś posługiwano się mieczem i tarczą. Całe spotkanie umiliła średniowieczna muzyka w wykonaniu członków Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera oraz ciasteczka okolicznościowe wykonane przez Cukiernię Bassara.
Ekspozycja statyczna stanowi znakomite uzupełnienie żywych lekcji historii, które odbywają się w Grodzie od kilku lat. Warto tu przyjechać choćby po to, aby zrozumieć czym różni się dawna Osada od współczesnego osiedla. Może być to doświadczenie zaskakująco inspirujące.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Osady Słowiańskiej!

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.