Patriotom na chwałę, żyjącym ku pamięci, dzieciom naszym za przykład, czyli jak powstało MIEJSCE PAMIĘCI w Górze Motycznej

Kamień będzie świadkiem determinacji, woli walki oraz odwagi, męstwa i wierności ideałom, w które wierzył starszy ułan 12 Pułku Ułanów Podolskich, 3 Dywizji Strzelców Karpackich, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, Józef Dziurgot – mieszkaniec Góry Motycznej.

Uniknął śmierci w czasie kampanii wrześniowej, ocalił życie na nieludzkiej ziemi, ale do Polski wrócił drogą okrężną, przez Iran, Irak, Palestynę, Syrię, Liban, Egipt, Włochy, walcząc razem z tysiącami polskich żołnierzy u boku gen. Władysława Andersa. Po powrocie do kraju w 1947 roku stanął twarzą w twarz z rozczarowaniem, które zgotowała mu komunistyczna władza. Nie doceniono jego patriotyzmu.

Józef Dziurgot przeszedł przez Rosję i pamiętał metody NKWD, więc w zniewolonej Polsce nie poddał się procesowi indoktrynacji (nie przyjął proponowanej mu legitymacji partyjnej). Po wojnie, w rządzonym przez komunistów kraju zmarł w 1974 r. a o jego poświęceniu przez długi czas mówili tylko mieszkańcy Góry Motycznej.

Dziś jego historia jest jeszcze przekazywana przez świadków jego życia, zaś następnym pokoleniom o Józefie Dziurgocie przypominać będzie kamień – symbol Jego patriotyzmu.
Szkoła Podstawowa w Górze Motycznej, Ochotnicza Straż Pożarna w Górze Motycznej, Stowarzyszenie Góra Możliwości, Stowarzyszenie Górzanki, Krzysztof Skóra, Piotr Sujdak, Łukasz i Małgorzta Siwulowie, Artur i Katarzyna Sasakowie, Kacper Sasak, Diana i Adam Wójcikowie, Agnieszka i Piotr Zychowie, Jacek Kubek, Maciej Kubek, Sebastian Kozioł, Adam Kaczor, Danuta Sujdak, Mateusz Szacik, Halina Król, Gabriela Dziurgot, Cezary Wójcik, Malwina Sasak, Daniel Chorąży, Barbara Dziedzic-Gągol, Elżbieta i Rafał Drobotowie – każdy dołożył swoją cegiełkę, aby TU przeszłość spotykała się z przyszłością.

Historię życia takich ludzi powinno się traktować jak regionalny skarb szczególnie w czasie, kiedy mówi się o kryzysie autorytetów, kryzysie moralnym świata czy relatywizmie norm. Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami:Jednostkami Samorządu Terytorialnego: Gminą Dębica, Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków oraz firmą TIKKURILA POLSKA S.A.

źródło: Szkoła Podstawowa w Górze Motycznej profil FB

Podziel się z innymi
0Shares
0 0