Piękne dziewczyny z OSP Zawada na profesjonalnej sesji zdjęciowej do kalendarza

Działają od 2017 roku, kiedy to po kilkudziesięciu latach przerwy została reaktywowana sekcja żeńska w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie. Dzisiaj w żeńskiej sekcji działa 17 dziewczyn. Większość dziewczyn jest obecnie w trakcie szkolenia i zdobywania niezbędnych do udziału w akcjach umiejętności. Na wakacjach w ramach relaksu i akcji promocyjnej OSP Zawada dziewczyny wzięły udział w sesji zdjęciowej. Zdjęcia zostaną wykorzystane w kalendarzu na 2021 rok.

„Działalność sekcji żeńskiej OSP Zawada reaktywowana została w 2017 roku. Wtedy zebrałyśmy odpowiednią ilość dziewczyn, aby móc wziąć udział w najbliższych zwodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się w Pustyni. Z początku było nas niewiele, ale jakoś w połowie 2019 dołączyły do nas kolejne dziewczyny i skład się powiększył. Na obecną chwilę jest 17 członkiń, w tym trzy które mają ukończone szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP oraz jedna która ma ukończony kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy” – mówi druhna Karolina z OSP Zawada.

Jak mówi Karolina w wyjazdach na akcje mogą na chwilę obecną brać udział trzy druhny: jedna która ukończyła szkolenie w 2017 roku oraz dwie które ukończyły to szkolenie z wynikiem pozytywnym końcem 2019 roku.

„Widujemy się prawie codziennie, czasami po prostu by pobyć ze sobą, napić się herbaty czy pożartować. Spotykamy się na boisku obok naszej remizy i gramy w siatkówkę, ostatnio nawet niektórzy próbowali swoich sił w piłce nożnej. Mamy u siebie w remizie piłkarzyki, organizujemy małe mecze, królują u nas też gry karciane. Często też są to spotkania organizacyjne, przygotowujące do określonego działania w danym dniu. Teraz mamy szczególną uroczystość w Zawadzie: 100-lecie Koronacji Obrazu. Przygotowywałyśmy się do zorganizowania ruchu pielgrzymów podczas uroczystości, jak również zaplanowania naszych działań jako sekcji żeńskiej w tym dniu.
Spotykamy się także po to aby wykonać pracę porządkowe, skosić trawę, umyć okna, podłogi i wykonać tym podobne prace porządkowe. Jak trzeba sprzątamy nasz samochód do akcji gaśniczych, a niedawno odnowiliśmy ściany w naszym garażu. Ciągle coś się dzieje i nie ma nudy” – mówi Karolina.

W sierpniu w ramach akcji promocyjnej jednostki OSP Zawada i relaksu dziewczyny wzięły udział w sesji zdjęciowej.

„Spodobał nam się pomysł dziewczyn z Chotowej, które jakiś czas temu dość odważnie podeszły do sprawy. Stwierdziłyśmy, że to dobry pomysł, lato, które akurat było bardzo słoneczne, pole rzepaku. No i dziewczyny chętnie przystały na ten pomysł więc czemu nie skorzystać? A szczególnie, że mieliśmy za jakiś czas oddać naszego Forda, lekki samochód. Uwiecznienie go i sekcji żeńskiej, myślę, że to całkiem dobrze wyszło. Było naprawdę wesoło, dość sprawnie wszystko szło, jak to zazwyczaj z nami bywa. Zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia kalendarza na 2021 rok. Myślę, że jeszcze jakaś sesja jesienna wchodzi w grę, jeśli tylko aura będzie sprzyjać” – dodaje Karolina.

Historia OSP Zawada (ze strony FB OSP Zawada)

Rok 1924, założenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie, te informacje otrzymujemy dzięki legitymacji ówczesnego mechanika, a późniejszego prezesa, Władysława Drzała. Z rozmów z dawnymi druhami, wynika iż straż istniała przed I Wojną Światową, są to jednak spekulacje.

W latach ’70 XX powstała sekcja żeńska, a dowódcą jej była pani Maria Litak, która dostarczyła nam bardzo dużo informacji związanych z dawnym funkcjonowaniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie.

Straż podupadała, do ówczesnych strażaków przyszło pismo z Państwowej Straży Pożarnej, aby ochotnicy oddali sprzęty i umundurowanie. Całe wyposażenie, które w ten czas mieli trafiło w ręce innych jednostek. Reszta, która pozostała, została rozebrana i przechowywana u druhów, pamiątki po zawodach, dokumenty działalności, hełmy czy nawet ówczesne umundurowanie. Ostatni wpis w księdze rozliczeniowej datuje się na 1992/4 rok, w tym czasie straż przestała teoretycznie funkcjonować.

Luty, rok 2017, pierwsze spotkanie od lat, reaktywacja, zostaje wybrany zarząd oraz komisja rewizyjna. Ciągle się rozwijamy poprzez zdobywanie nowych doświadczeń, jak i kwalifikacji podnoszących naszą wiedzę z zakresu pożarnictwa i ratownictwa medycznego.
Pierwszy raz w 2017 roku przyszliśmy z sercem i prezentami do dębickiego Domu Dziecka HANKA, przygotowujemy paczki potrzebnych rzeczy jak i coś słodkiego dla osób starszych, samotnych z naszej miejscowości, to już się stało tradycją dla każdego kolejnego roku w naszej małej rodzinie. Wystawiliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe jak i Koncert Kolęd i Pastorałek, okazało się, że nasi druhowie mają nie małe zaplecze aktorskie.

Zorganizowaliśmy festyn piłkarski, po którym odbyła się zabawa taneczna. Co roku, w maju, w Dniu Strażaka gościmy ochotników z innych jednostek na mały poczęstunek. 1 sierpnia, co roku oddajemy hołd poległbym powstańcom. Zorganizowaliśmy również kurs taneczny, dla tych, którzy chcieli podszkolić swoje umiejętności lub spróbować swoich sił na parkiecie. Zabezpieczamy uroczystości religijne, dróżki, odpusty w naszej parafii oraz uroczystości kulturalno-oświatowe, festyny. Pomagamy w miejscowej szkole, zabezpieczamy ich wycieczki rowerowe. Od czasu powstania nie tylko bierzemy udział w zawodach, szkoleniach czy zabezpieczamy imprezy, wydarzenia w naszej miejscowości. Mamy czas na zabawę, paintballa, spływ kajakami czy wyprawę rowerami na Głobikową, w porze letniej gramy w siatkówkę na boisku wielofunkcyjnym, a w zimie rozgrywki odbywają się w naszej szkole. W październiku 2019 odbyła się wystawa pt. „Śladami historii OSP Zawada”, zachęcamy do oglądnięcia galerii zdjęć na naszej stronie lub na „Zawada Oczyma Historii”.
Po więcej dokładniejszych informacji oraz żeby być na bieżąco zapraszamy na naszą stronę na facebooku lub na instagrama.

Fotografie podczas sesji zdjęciowej do kalendarza wykonała druhna Ula.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0