Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pierwsze szczepienia przeciw covid-19 na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Placówką w województwie, w której zaszczepiono pierwsze osoby z grupy “0” był szpital MSWiA w Rzeszowie.

Jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii. – To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób – przedstawiciele różnych zawodów: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Informacja dotycząca zgłoszeń jest dostępna tutaj .

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu są umieszczane na bieżąco na stronie  gov.pl/szczepimysie . Są tutaj dostępne najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

Fot. WUP Rzeszów

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.