Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pilzno. Eksponat miesiąca – siekierka z epoki brązu

Zabytki tego typu są dość rozstrzelone na obszarze ziem polskich. Jerzy Kuśnierz określił ten rodzaj siekierki  jako typ Wielichowo, który jest  datowany od schyłku IV (skarb z Biskupic) okresu epoki brązu  aż do początków VI okresu epoki brązu. Głównie jednak siekierki takie występują pod koniec V na początku VI okresu epoki brązu.  Kilka egzemplarzy znalazł M. Gedl na cmentarzysku łużyckim w Opatowie (d. pow. Kłobuck). Są one znalezione dość blisko pod względem geograficznym do okazu z Jaworza Górnego. Najbliższym zaś jest skarb z Biskupic pow. Miechów, zawierający również podobną siekierkę. Typ Wielichowo jest rozpowszechniony szeroko, siekierki takie występują od Dolnego Śląska, przez Opolskie, Małopolskę, dorzecze Liswarty, Wielkopolskę po Mazury.

Dar Józefa Ryby – Jaworze Górne

Źródło: Muzeum Pilzno

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.