Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pocisk artyleryjski z czasów I Wojny Światowej w ścianie drewnianego domu! Tkwił tam 100 lat!

W Zawadzie podczas I Wojny Światowej pocisk wystrzelony przez Rosjan skierowany na kościół utknął w akacji i nie wybuchł. Kilka dni temu w Olszynach (gmina Rzepiennik Strzyżowski) odkryto podobną historię. Pocisk armatni trafił w belkę drewnianiego domu i tkwił w nim ponad 100 lat!

W piątek po południu (25.05) dyżurny KMP w Tarnowie otrzymał zgłoszenie, że podczas prac rozbiórkowych drewnianego domu w Olszynach gmina Rzepiennik Strzyżewski mężczyzna zauważył wbity pocisk. Wezwana na miejsce grupa minerska z Tarnowa potwierdziła, że jest to niewybuch w czasów I Wojny Światowej. Pocisk artyleryjski kaliber 75 mm był wbity w drewnianą belkę na oknem budynku. Ponieważ jest to niebezpieczne znalezisko pochodzenia wojskowego, powiadomiono saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa. Ci przyjechali na miejsce w sobotę rano i zabezpieczyli niewybuch aby następnie wywieźć i bezpiecznie zneutralizować go na poligonie. Do czasu przyjazdu saperów, teren zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Ciężkowicach.

Z relacji przekazanych przez miejscową ludność wynika, że pocisk ten wbił się w dom mieszkalny w 1918 roku i nie eksplodował. Uderzając zrzucił zawieszone na ścianach obrazy oraz stłukł wszystkie szyby w oknach pozostając w belce do chwili obecnej. Przez wiele lat po wojnie mieszkało w tym domu wiele osób i na szczęście nikomu nie przyszło do głowy, aby próbować wydobyć tkwiący w drzewie pocisk.

Pocisk z drzewa w Zawadzie został wydobyty z akacji na początku XXI wieku, kiedy wiekowe już drzewo musiano ściąć. Dziś można obejrzeć część jego wraz z wbitym w nie pociskiem przy dróżce prowadzącej do kościoła.

Fot. KMP Tarnów

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.