Podkarpaccy terytorialsi wspierają mieszkańców w czasie powodzi

Trzy dni temu żołnierze z podkarpackiej brygady działali wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej z Przemyśla i druhami z Birczy i Krasiczyna. Walczyli usuwając skutki podtopień w gminie Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza. Wczoraj ok. 16.00 przez Podkarpacie przetoczyła się nawałnica intensywnych opadów deszczu. W ciągu półtorej godziny większość powiatów znalazło się pod wodą, a zniszczenia są ogromne.

Około godz. 19.30 minister obrony narodowej na wniosek wojewody podkarpackiego podjął decyzję o użyciu żołnierzy WOT, a już ok. 20.00 dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT skierował w rejon miejscowości Bircza (pow. przemyski) i Albigowa (pow. Łańcucki) po jednym module zadaniowym.

W gminie Bircza działa 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu WOT, którzy mają do dyspozycji 4 samochody ciężarowe, maszty oświetleniowe oraz piły spalinowe. W Albigowej pomaga 25 ochotników z rzeszowskiego batalionu WOT. Kolejnych 40 żołnierzy z tegoż batalionu czeka w koszarach na sygnał użycia.

Ta noc będzie długa dla mieszkańców zatopionych miejscowości, jak również dla żołnierzy, którzy biorą udział w zwalczaniu skutków powodzi. W gminie Bircza terytorialsi zostali podzieleni na trzy zespoły. Jeden pozostał do pomocy mieszkańcom w Birczy, drugi skierowano do m. Huta Brzuska a trzeci działa na terenie Korzeńca.

Zespół zadaniowy skierowany do gminy Łańcut rozpoczął swoją pomoc w m. Albigowa następnie w Handzlówce. Kolejne pilne zgłoszenie otrzymali ok. 23.15. Żołnierze z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty musieli przemieścić się do miejscowości Głuchów k. Łańcuta. Udali się tam natychmiast ponieważ woda miejscowej rzeki Sawa zaczęła wypierać wały.

źródło: WOT

Podziel się z innymi
0Shares
0 0