Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Polacy czują się bardzo bezpiecznie

To już kolejne badania, które wskazują na wysokie poczucie bezpieczeństwa Polaków. Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS, aż 96 procent badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną, a 88 procent uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. W stosunku do ostatniego badania aż o 5 procent wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że Polska jest bezpiecznym krajem. Niewątpliwie to również zasługa m. in. coraz skuteczniejszych działań podejmowanych przez Policję.

W dniach 11 – 20 kwietnia 2023 roku, Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie na temat bezpieczeństwa – zarówno w skali kraju, jak i w okolicy miejsca zamieszkania – oraz zagrożenia przestępczością. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych Polaków (N=1075).

Zdecydowana większość Polaków (88%) uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym.  Mniej niż co dziesiąty ma przeciwne zdanie (9%), a 3% nie ma opinii na ten temat. W stosunku do ubiegłego roku obserwujemy istotny wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków – o 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek uważających Polskę za kraj bezpieczny, a o 4 punkty zmalał udział będących przeciwnego zdania w tej sprawie. Aktualne oceny są bliskie tym z lat 2017 i 2019, kiedy niemal 90% badanych uważało Polskę za kraj bezpieczny. Oceny stanu bezpieczeństwa w naszym kraju od 2016 roku utrzymują się na wysokim poziomie (co najmniej 80% odpowiedzi pozytywnych). Rys. 1

Poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy badanych jest niemal powszechne. W tym roku 96% pytanych odpowiedziało, że miejsce, w którym mieszkają (dzielnica, osiedle, wieś), można nazwać bezpiecznym i spokojnym, a tylko trzy osoby na sto były przeciwnego zdania (3%, o 1 punkt procentowy mniej w porównaniu do ubiegłego roku). Rys. 2

Nieco więcej niż co trzeci badany (36%, spadek o 4 punkty procentowe względem 2022 roku) obawia się, że może stać się ofiarą przestępstwa, w tym tylko 3% boi się tego bardzo. Większość Polaków nie wyraża takich obaw (61%, wzrost o 3 punkty w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Cieszy fakt, że zagrożenie przestępczością spadło, po tym jak w latach 2021–2022 utrzymywało się na zbliżonym poziomie.

Ponad cztery piąte Polaków w ciągu ostatnich pięciu lat nie padło ofiarą żadnego przestępstwa (83%). Wśród pozostałych najwięcej doświadczyło kradzieży (12%, tyle samo co w 2022 roku). Odsetek badanych, którym włamano się do domu, mieszkania lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia, sięga 5% i nie zmienił się od 2020 roku. Umyślnego zranienia lub pobicia doświadczyło w ciągu ostatnich pięciu lat 2% respondentów (bez zmian od 2020 roku). Zwiększył się natomiast w porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek ankietowanych, którzy zostali napadnięci i obrabowani (z 1% do 2%). O jeden punkt procentowy zmalał zaś udział osób, które padły ofiarą innych niż wymienione w pytaniu przestępstw, np. mobbingu, oszustwa, wycieku danych czy wyłudzenia (4%).

W stosunku do ubiegłego roku wzrosło przekonanie, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Zmalało poczucie zagrożenia przestępczością wśród badanych i obawy, że ktoś z ich najbliższej rodziny może paść ofiarą przestępstwa. O ile w dwóch poprzednich latach nad brakiem obaw przeważało umiarkowane poczucie zagrożenia przestępczością, to w tym roku proporcje odwróciły się i znów (tak jak w latach 2016–2019) odsetek ankietowanych, którzy nie martwią się o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych, jest większy niż obawiających się. W drugim roku wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą poczucie bezpieczeństwa Polaków jest bardzo wysokie, przynajmniej jeśli chodzi o zagrożenia wewnętrzne, a w odniesieniu do najbliższej okolicy – niemal powszechne.

Źródło: CBOS

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.