-->

Połączą się z kosmonautami

kosmosW przygotowaniu są dwie telekonferencje z astronautami dla uczniów ze szkół w Polsce. Obydwie odbędą się w szkołach gminy Dębica. Między 25 listopada a 1 grudnia 2013 roku swoje kilka minut w przestrzeni kosmicznej mieć będzie Zespół Szkół ze Stobiernej, natomiast w następnym tygodniu, od 2 do 8 grudnia z astronautą porozmawiają uczniowie z Brzeźnicy.
W dniu III Ogólnopolskiej Konferencji ARISS w Łowiczu 5 października 2013 r. odbyła się również telekonferencja z astronautą  Luca Parmitano, w której wzięły udział dzieci z Gdańska. O tym wydarzeniu szeroko informowały ogólnopolskie media.
Także w szkołach w gminie Dębica w czasie bezpośredniego połączenia z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uczniowie będą mogli zadawać pytania dotyczące pracy i życia na orbicie. Telekonferencje są uwieńczeniem programów edukacyjnych o kosmosie astronomii realizowanych w szkołach. Niewątpliwie wielkie to przeżycie i wyróżnienie móc porozmawiać na żywo z astronautą. Taką możliwość mieli już uczniowie z innej szkoły w gminie, szkoły w Podgrodziu, którzy 19 maja 2011 o godzinie 9:51 rozmawiali z astronautą Ronaldem Garanem, realizując bezpośrednie połączenie radiowe ze schroniska młodzieżowego w Głobikowej.
Hubert Hajduk zachęca do śledzenia tych wydarzeń, zaprasza do współpracy media, sponsorów i wszystkich tych, którzy chcieliby uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu, które ma na celu pomóc otworzyć uczniom szersze horyzonty wiedzy sięgające w przestrzeń kosmiczną. Oficjalna lista szkół oczekujących na łączność w ramach ARISS: https://creator.zoho.com/school.selection.manager/ariss-europe-applications/#. Szczegóły przygotowań można śledzić bezpośrednio na stronach internetowych szkół: www.stobierna.edu.pl, oraz www.brzeznica.edu.pl,
To już trzy szkoły z gminy, które wzięły udział w tym prestiżowym projekcie. Miały okazję współpracować z organizacjami międzynarodowymi, uczniowie mogli poczuć się nie tylko obywatelami Polski czy Europy, ale sięgnąć dalej – do przestrzeni kosmicznej. Uczniowie Stobiernej i Brzeźnicy w ubiegłym roku współorganizowali II Ogólnopolską Konferencję ARISS w Pustkowie – Osiedlu. Uczniowie z Brzeźnicy spotkali się też dwa lata temu z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, co było początkiem programów kosmicznych w Podgrodziu, Brzeźnicy i Stobiernej. Organizatorzy zachęcają także inne szkoły do podjęcia wyzwania.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0