-->

Powstanie film na podstawie „Baśni o wężowym sercu” Radka Raka ?

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” będzie można nie tylko czytać – z radością informujemy, że właśnie sprzedaliśmy prawa do ekranizacji książki Radka Raka! ” – poinformował na swoim profilu na FB Wydawca książki Radka Raka, laureata Nagrody Literackiej Nike 2020 Wydawnictwo Powergraph. Film wyreżyseruje Michał Gazda, reżyser kultowego serialu HBO Polska „Wataha”.

„Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał „Baśni” (tarantinowski „Django” w cyrkule tarnowskim). Wraz z „Baśnią” pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!” – mówi Michał Gazda” – napisał na swoim profilu na FB Wydawca książki Radka Raka Wydawnictwo Powergraph.

4 października 2020 podczas Gali Literackiej Nagrody Nike 2020, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce zaprezentowanych został zostało 7 finalistów. Zwycięzcą został Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu”. Gala odbyła się jak co roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ale tym razem obecni są byli finaliści i jurorzy.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Paweł Próchniak w laudacji powiedział m.in.: „ta książka to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. …. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy”.

Radek Rak autor „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” zaproszony na scenę po odbiór nagrody powiedział: „Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo. Nie spodziewałem się tego i nie przygotowałem sobie niczego, a lepiej piszę, niż mówię”.

Nagrodę za najlepszą recenzję książki zgłoszonej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike zdobył Remigiusz Koziński za recenzję książki Radka Raka „Baśń o wężowym sercu”.

Radek Rak urodził się w Dębicy w 1987. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W Lublinie ukończył studia weterynaryjne. Debiutował w 2014 roku powieścią
Kocham Cię Lilith. W 2017 za powieść „Puste niebo” otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, której akcja toczy się w Smarżowej, Siedliskach, Kamienicy oraz Emaus, pod która to nazwą kryje się Dębica.

W dorobku literackim Radka Raka znajdują się powieści: Kocham cię, Lilith (2014), Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) oraz opowiadania: Kwiaty paproci w antologii Legendy Polskie, Czarne światy w antologii Fenix, Oswoić noc w antologii Fenix.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0