Poznaj symbolikę ślubnych obrączek. Skąd pochodzi ta tradycja?

Wybór obrączek ślubnych to jeden z najistotniejszych punktów przygotowań do najważniejszego dnia w życiu. Pary spędzają długie godziny na ich poszukiwaniach – czy to w internecie, czy na żywo, podczas wizyty w salonie jubilerskim – i dokładają wszelkich starań, aby ich pamiątkowe złote krążki były niepowtarzalne. Lecz skąd tak naprawdę wzięła się tradycja kupowania i zakładania sobie wzajemnie obrączek ślubnych? Na świecie, jak wiemy, nic nie dzieje się bez powodu, a żeby dokładnie poznać korzenie tej tradycji, musimy cofnąć się aż do średniowiecza. Zapraszamy Was w niesamowitą podróż śladami ślubnych obrączek!

Obrączki mają więcej lat, niż sądzimy. Dotarliśmy do ich początków

Pomysł na wykorzystanie symbolicznych krążków w trakcie ślubu (choć wtedy niekoniecznie złotych) narodził się już w starożytnym Egipcie. Początkowo małżonkowie nakładali sobie na palce obrączki z roślin i skóry zwierzęcej, które następnie ustąpiły kości słoniowej i metalowi. Pierwsza obrączka ze złota została wykonana przez Izraelitów, a Imperium Rzymskie przeniosło ten zwyczaj do Europy. W IX wieku złote krążki zaczęły być popularne także wśród chrześcijan – jako symbol zaślubin Chrystusa i Kościoła. Cztery wieki później obrączki ślubne  na stałe wpisały się w kościelną ceremonię małżeństwa, a w Polsce pojawiły się w XVIII wieku, jako zastępstwo ślubnych wieńców i obrzędu wiązania rąk.

Wiele wieków temu obrączki miały chronić przed złymi duchami…

Jak przedstawiała się symbolika ślubnych obrączek? Chociaż nie zawsze były one złote, tak jak te dostępne dziś w salonach jubilerskich, na przykład w Eko-Karat, to na przestrzeni wieków miały takie same znaczenie. Ich istotą była wieczna i nieskończona miłość świeżo poślubionych małżonków, dlatego obrączki miały kulisty, zamknięty kształt, niemający początku ani końca. W czasach starożytnych wierzono, że są one symbolem nieskończoności, a ich forma chroni męża i żonę przed wtargnięciem złych mocy czy nieprzychylnych duchów. Warto też wiedzieć, że nie zawsze noszono obrączkę na prawej dłoni. Początkowo miejscem dla niej był trzeci palec u lewej ręki – uważano, że żyła w nim biegnie prosto od serca.

a dziś są one przede wszystkim elegancką biżuterią ślubną

Mimo, że symbolika obrączek ślubnych ciągle jest taka sama, to dziś przyszli małżonkowie nie przejmują się nią aż tak bardzo, jak ich przodkowie. Oczywiście znaczenie złotych krążków to miły dodatek i zapewnienie o wierności oraz wzajemnej miłości, lecz ustępuje ono kwestii estetycznej. Obrączki, które można znaleźć chociażby w Eko-Karat, są tego najlepszym przykładem: różne kolory złota, obecność kamieni szlachetnych, zdobienia i żłobienia pozwalają na dopasowanie biżuterii do swoich preferencji. Złote krążki przestały więc być jedynie widocznym symbolem zawarcia związku małżeńskiego, a stały się pełnoprawnymi kosztownościami pomagającymi wyrazić swoją niebanalną osobowość.