Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Poznaj symbolikę ślubnych obrączek. Skąd pochodzi ta tradycja?

Wybór obrączek ślubnych to jeden z najistotniejszych punktów przygotowań do najważniejszego dnia w życiu. Pary spędzają długie godziny na ich poszukiwaniach – czy to w internecie, czy na żywo, podczas wizyty w salonie jubilerskim – i dokładają wszelkich starań, aby ich pamiątkowe złote krążki były niepowtarzalne. Lecz skąd tak naprawdę wzięła się tradycja kupowania i zakładania sobie wzajemnie obrączek ślubnych? Na świecie, jak wiemy, nic nie dzieje się bez powodu, a żeby dokładnie poznać korzenie tej tradycji, musimy cofnąć się aż do średniowiecza. Zapraszamy Was w niesamowitą podróż śladami ślubnych obrączek!
Obrączki mają więcej lat, niż sądzimy. Dotarliśmy do ich początków
Pomysł na wykorzystanie symbolicznych krążków w trakcie ślubu (choć wtedy niekoniecznie złotych) narodził się już w starożytnym Egipcie. Początkowo małżonkowie nakładali sobie na palce obrączki z roślin i skóry zwierzęcej, które następnie ustąpiły kości słoniowej i metalowi. Pierwsza obrączka ze złota została wykonana przez Izraelitów, a Imperium Rzymskie przeniosło ten zwyczaj do Europy. W IX wieku złote krążki zaczęły być popularne także wśród chrześcijan – jako symbol zaślubin Chrystusa i Kościoła. Cztery wieki później obrączki ślubne  na stałe wpisały się w kościelną ceremonię małżeństwa, a w Polsce pojawiły się w XVIII wieku, jako zastępstwo ślubnych wieńców i obrzędu wiązania rąk.
Wiele wieków temu obrączki miały chronić przed złymi duchami…
Jak przedstawiała się symbolika ślubnych obrączek? Chociaż nie zawsze były one złote, tak jak te dostępne dziś w salonach jubilerskich, na przykład w Eko-Karat, to na przestrzeni wieków miały takie same znaczenie. Ich istotą była wieczna i nieskończona miłość świeżo poślubionych małżonków, dlatego obrączki miały kulisty, zamknięty kształt, niemający początku ani końca. W czasach starożytnych wierzono, że są one symbolem nieskończoności, a ich forma chroni męża i żonę przed wtargnięciem złych mocy czy nieprzychylnych duchów. Warto też wiedzieć, że nie zawsze noszono obrączkę na prawej dłoni. Początkowo miejscem dla niej był trzeci palec u lewej ręki – uważano, że żyła w nim biegnie prosto od serca.
a dziś są one przede wszystkim elegancką biżuterią ślubną
Mimo, że symbolika obrączek ślubnych ciągle jest taka sama, to dziś przyszli małżonkowie nie przejmują się nią aż tak bardzo, jak ich przodkowie. Oczywiście znaczenie złotych krążków to miły dodatek i zapewnienie o wierności oraz wzajemnej miłości, lecz ustępuje ono kwestii estetycznej. Obrączki, które można znaleźć chociażby w Eko-Karat, są tego najlepszym przykładem: różne kolory złota, obecność kamieni szlachetnych, zdobienia i żłobienia pozwalają na dopasowanie biżuterii do swoich preferencji. Złote krążki przestały więc być jedynie widocznym symbolem zawarcia związku małżeńskiego, a stały się pełnoprawnymi kosztownościami pomagającymi wyrazić swoją niebanalną osobowość.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.