Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO WSPIERANIA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

11.02.2018 - Przemyśł 3BOT Rzeszow Batalion Przemysl. Zajecia zolnierzy TSW. Ratownictwo wodne Fot. Irek Dorozanski
11.02.2018 – Przemyśł
3BOT Rzeszow
Batalion Przemysl.
Zajecia zolnierzy TSW. Ratownictwo wodne
Fot. Irek Dorozanski

W misję Wojsk Obrony Terytorialnej wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Budowanie kompetencji w tym zakresie jest ważną częścią systemu szkolenia Terytorialsów, którzy w tym aspekcie współpracują z Państwową Strażą Pożarną.

Celem współpracy szkoleniowej Wojsk Obrony Terytorialnej z Państwową Strażą Pożarną jest nie tylko zbudowanie kompetencji, ale również relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie. Przykładem takiego szkolenia może być to, które w ubiegłą niedzielę zrealizowano w Przemyślu. Wzięło w nim udział blisko 100 żołnierzy z 34. batalionu lekkiej piechoty z Jarosławia. Szkolenie to zapoczątkowało cykl przygotowań żołnierzy WOT do wykonywania zadań wsparcia lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. W czasie szkolenie ćwiczono praktycznie min. ratownictwo wodne, zabezpieczanie przeciwpowodziowe czy też usuwanie zwalonych drzew. Podobne szkolenia będą prowadzone przez wszystkie brygady obrony terytorialnej wspólnie z właściwymi terytorialnie jednostkami PSP.

Ratownictwo wodne
Zasadniczym punktem szkolenia było ratownictwo wodne, zajęcia te zorganizowano na stawach przy ul. Sanockiej w Przemyślu. Szkolenie prowadzili wyspecjalizowani płetwonurkowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Po omówieniu zagadnień przez instruktorów i pokazie, Terytorialsi przystąpili do praktycznego działania, na zmianę pod okiem strażaków uczyli się ratować poszkodowanego z wykorzystaniem specjalistycznego oraz podręcznego sprzętu.

Ale nie tylko…
Równolegle, w innym miejscu odbywały się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, usuwania zwalonych drzew oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

Będziemy wspierać, ale nie zastępować służby ratownicze
Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej projektowana jest w taki sposób, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy. Zadanie takie będą realizowane poprzez wsparcie społeczności lokalnych w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Celem WOT nie jest jednak zastępowanie innych służb np. medycznych czy też Straży Pożarnej. WOT będą uzupełniały pewne zdolności, a w niektórych specyficznych obszarach zdobędą kluczowe kompetencje.

ppłk Marek PIETRZAK

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.