Przysięga dębickich strzelców

Uroczystą przysięgę…„Służył będę Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą…”, złożyli młodzi strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2017 im. Tadeusza Münnicha z Dębicy.  W tym ważnym dniu towarzyszyli im najbliżsi, przyjaciele oraz komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. Marek Matuła. Władze miasta Dębicy w czasie uroczystości reprezentował wiceburmistrz Maciej Małozięć, który odebrał Srebrny Krzyż Strzelecki.

Uroczystość rozpoczęła się msza św., a po niej odbyło się złożenie meldunku, przegląd pododdziałów, odegranie hymnu państwowego i przyrzeczenie strzeleckie. Rotę przyrzeczenia odczytał Maciej Małozięć wiceburmistrz Dębicy. Złożyło ją jedenastu chłopców i trzy dziewczęta.

– Od zawsze interesowały mnie służby mundurowe. Chce zostać żołnierzem wojskowym. Zdaje sobie sprawę z ogromniej odpowiedzialności składając przysięgę strzelecką, ale to będzie motywacja do pracy nad sobą – podkreślała Nikola.

Podjęcia zadania na całe życie gratulował młodym strzelcom komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. Marek Matuła. –Wasza droga, która zaowocowała wstąpieniem do związku, to pochodna domów z których pochodzicie. Macie szczęście także być z takich miejscowości gdzie Bóg, honor i Ojczyzna są poważnie traktowane. Życzę, aby wam się nadal chciało chcieć – mówił komendant.

W czasie uroczystości nadano Srebrne Krzyże Strzeleckie. Wśród wyróżnionych był ppłk Roland Waszkowiak oraz wiceburmistrz Maciej Małozięć.– Dębicki strzelec, to taka akademia wychowania do wartości, akademia patriotyzmu i szacunku do tradycji i do przeszłości. Za to strzelcom dziękuje bo jest to organizacja z której możemy być dumni – podkreślał wiceburmistrz.

Uroczystość stała się także okazją, aby podziękować ppłk Rolandowi Waszkowiakowi za tworzenie i prowadzenie w Dębicy 33. Batalionu Lekkiej Piechoty. Z rąk Macieja Małozięcia odebrał grawerton i figurę św. Jadwigi patronki miasta. – Dziękuję Dębico – powiedział Podpułkownik na zakończenie swojego wystąpienia.

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi
0Shares
0 0