Radek Rak nominowany do nagrody Śląkfy

To niewątpliwie dobry rok dla Radka Raka z Dębicy, autora „Baśń o wężowym sercu” . Kilkanaście dni temu otrzymał nagrodę dla najlepszej polskiej książki roku miesięcznika „Nowa Fantastyka” oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, gdzie jego książka znalazła się wśród 20 najlepszych książek roku 2019. Chwilę później, 29 maja został nominowany do najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody Literackiej Nike 2020. A dzisiaj otrzymał kolejną nominację, do Śląkfy – nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki.

„W sumie nie spodziewałem się tej nominacji, ale prawdę mówiąc to żadnej nominacji się nie spodziewałem. Pozytywny odbiór „Baśni” bardzo mile mnie zaskakuje” – komentuje dla nas Radek Rak nominację do Śląkfy

Do nagrody Śląkwy za rok 2019 Radek Rak został nominowany w kategorii Twórca Roku.

„Nie zawahałabym się nazwać Radka Raka jednym z największych objawień polskiej fantastyki w ostatnich latach, a może nawet po prostu największym. To autor młody, ale niesamowicie utalentowany. Już pierwsza jego książka była interesująca, a każda kolejna jest coraz lepsza. Zeszłoroczna „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zasługuje na najwyższe laury – to powieść napisana przepięknym językiem, poetyckim i mięsistym zarazem, mądra i oryginalna baśń i niebaśń. W świecie Radka Raka bowiem znaleźć można zarówno magię oraz rusałki, jak i oddany z niesamowitą pieczołowitością krwawy i znojny realizm pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Każdy, kto pozwolił się uwieść temu światu, będzie wiedział, że nominacja do Śląkfy dla Radka Raka jest w pełni zasłużona” – napisała na stronie Śląskiego Klubu Fantastyki Agnieszka Włoka.

Radek Rak urodził się w Dębicy w 1987. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W Lublinie ukończył studia weterynaryjne. Debiutował w 2014 roku powieścią „Kocham Cię Lilith”. W 2017 za powieść „Puste niebo” otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, której akcja toczy się w Smarżowej, Siedliskach, Kamienicy oraz Emaus, pod która to nazwą kryje się Dębica.

W dorobku literackim Radka Raka znajdują się powieści: Kocham cię, Lilith (2014), Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) oraz opowiadania: Kwiaty paproci w antologii Legendy Polskie, Czarne światy w antologii Fenix, Oswoić noc w antologii Fenix.

Radek Rak z Dębicy nominowany do literackiej nagrody Nike 2020 !

Podziel się z innymi
0Shares
0 0