Renowacja mogił na cmentarzu wojennym w Dębicy

2 398  złotych. Tyle będzie kosztowała renowacja jednej mogiły na cmentarzu wojennym w Dębicy. Renowacji zostanie poddanych 11 mogił, które obecnie są w bardzo złym stanie. Miasto Dębica właśnie wyłoniło wykonawcę tej inwestycji. Będzie nim firma Pro- Art z Jasiennicy. Projekt renowacji mogił na cmentarzu wojennym trwa od trzech lat. Dotychczas zostało odnowionych blisko 20 mogił i 3 pomniki bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie I wojny światowej oraz w latach 1918-1920.

Zdecydowana większość mogił znajdujących się na cmentarzu wojennym przy ul. Cmentarnej w Dębicy jest mocno nadszarpnięta zębem czasu. Samo porządkowanie mogił niszczejących od warunków atmosferycznych przez kilkadziesiąt lat nie jest wystarczające. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej renowacji mogił.

W ramach zaplanowanych prac renowacyjno-konserwatorskich wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna przed i po wykonaniu renowacji, oczyszczenie mogił z „fałszywej patyny”, stabilizacja fundamentów, impregnacja i scalenie kolorystyczne specjalną powłoką hydrofobową oraz  uzupełnienie ubytków i złuszczeń mogił. Firma wykona także konserwatorski remont metalowych tabliczek inskrypcyjnych oraz krzyży i impregnację mogił. Prace mają zostać zakończone do 31 sierpnia br.

Pod koniec grudnia 2019 roku na cmentarzu wojskowym w Dębicy zakończyły się prace renowacyjne trzech pomników bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie I wojny światowej oraz w latach 1918-1920. Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji pozyskanej przez Miasto Dębica z programu grantowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu odnowiono pomniki nagrobne Jerzego Żuławskiego (poety, dramaturga, legionisty, który zmarł w szpitalu w Dębicy w lipcu 1915 roku), ppłka Józefa Dunin-Borkowskiego (żołnierza, dowódcy 9. Pułku Ułanów, który poległ w bitwie nad Horyniem w lipcu 1920 roku) oraz rtm. Adolfa Lachowicza, który zginął w największej bitwie kawaleryjskiej XX w., tj. w bitwie pod Komarowem w sierpniu 1920 r.

Zakres prac obejmował renowację pomników i epitafiów oraz przywrócenie pierwotnych wyglądów grobowców, które z biegiem lat utraciły swój pierwotny wygląd i charakter.

Wartość zadania wyniosła 68 750 zł przy wkładzie własnym 13 750 zł oraz dofinansowaniu 55 000 zł. Projekt pn. „Renowacja mogił na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Cmentarnej w Dębicy” dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0