Rowerem nielegalnie przekroczył granicę z Ukrainą. Chciał dojechać do Europy Zachodniej.

Strażnicy graniczni zatrzymali obywatela Turcji, który granicę z Ukrainy przekroczył nielegalnie przemieszczając się…rowerem. Chciał dotrzeć do Europy Zachodniej, tymczasem został już przekazany z powrotem na Ukrainę.


Zdarzenie miało miejsce we wtorek (4 czerwca) w okolicach przejścia granicznego w Budomierzu. Funkcjonariusze z patrolu SG zauważyli przy granicy mężczyznę poruszającego się na rowerze. W trakcie kontroli ustalono, że jest to 36-letni obywatel Turcji który kilka minut wcześniej w miejscu niedozwolonym przekroczył granicę.
Mężczyzna miał przy sobie tureckie dokumenty tożsamości.  Szybko ustalono dokładne miejsce nielegalnego przekroczenia granicy, a obywatela Turcji zatrzymano. Cudzoziemiec szczegółowo opisał plan swojej wyprawy. Na Ukrainę dotarł legalnie drogą lotniczą, następnie w trakcie pobytu we Lwowie kupił na bazarze używany rower. Wtedy postanowił wyruszyć w dalszą podróż. Dojechał w rejon granicy, a następnie ją przekroczył. Ostatecznie chciał dotrzeć do Europy Zachodniej.
W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyzna został ukarany mandatem karnym, a następnie przekazany z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.
Od początku 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali już ponad 50 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli tzw. zielona granicę z Ukrainy. Głównym celem ich migracji były kraje Europy Zachodniej.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Grnicznej