Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego

Żołnierz Armii Krajowej, dowódca oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarz i społecznik urodził się sto lat temu, 23 czerwca 1922 roku. Z tej okazji władze Dębicy złożyły dzisiaj kwiaty na jego grobie na dębickim Cmentarzu Wojskowym.

Rok Władysława Strumskiego zainaugurował koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  Aby przybliżyć wydarzenia z życia oficera Armii Krajowej i pisarza zorganizowane były już szkolne konkursy, akademie, prezentacje oraz piesze rajdy i złazy.

Dzisiaj, 23 czerwca – w dniu setnych urodzin Władysława Strumskiego, zastępcy burmistrza: Jerzy Sieradzki i Maciej Małozięć, złożyli kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.  

W kolejnych miesiącach będą realizowane kolejne inicjatywy poświęcone oficerowi Armii Krajowej i pisarzowi. W sierpniu na dębickim Rynku odbędzie się inscenizacja historyczna oraz koncert patriotyczny i wystawa. Na jesień zaplanowano m.in. konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z walką o niepodległość Polski. Zostanie również nakręcony film dokumentalny.

W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

Władysław Strumski urodził się 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.