„Śnieżka” czy „Sokół” ? Jaką nazwę będzie nosił dom kultury przy ul. Bojanowskiego ?

Dzisiaj ruszyły konsultacje społeczne dotyczące nazwy domu kultury przy ul. Bojanowskiego 18 w Dębicy. Liczący 108 lat budynek w którym na początku XX wieku miało swoją siedzibę Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przez pierwsze 73 lata nosił nazwę „Sokół”, a od 1985 roku, przez 35 lat nazwę „Śnieżka”.

Teraz aby zdecydować o nazwie budynku przy ul. Bojanowskiego władze miejskie ogłosiły konsultacje społeczne.

„W związku z zakończeniem w 2019 r. rewitalizacji historycznego budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym mieści się siedziba Domu Kultury „Śnieżka” oraz w związku z planami przeniesienia kina z DKiK „Kosmos” do Domu Kultury „Śnieżka”, Gmina Miasta Dębica, przeprowadza konsultacje dotyczące zmiany nazwy dla instytucji Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy z siedzibą przy ul. Bojanowskiego 18.
Burmistrz Dębicy zwraca się z prośbą do Mieszkańców o udział w konsultacjach społecznych dotyczących uzgodnienia nazwy dla Domu Kultury przy ulicy Bojanowskiego 18.

DK Śnieżka, kiedyś siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy


Ankieta będzie dostępna do 2 października br.  na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dębicy w zakładce Konsultacje społeczne pod adresem https://konsultacje.debica.pl oraz w wersji tradycyjnej (papierowej) w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2, pok. 6.
W ankiecie znajdą się propozycje nazwy dla Domu Kultury i Kina zlokalizowanego w budynku przy ulicy Bojanowskiego 18″ – można przeczytać na stronie miejskiej.

Historia budynku

Budynek w którym dotychczas działał  Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

A Waszym zdaniem jaką nazwę powinien nosić budynek przy ul. Bojanowskiego 18 ?

Podziel się z innymi
0Shares
0 0