Stanisław Sasak i Stanisław Bryg odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP

osp1Brązowym Krzyżem Zasługi za długoletnią służbę i zasługi na rzecz pożarnictwa zostali odznaczeni Stanisław Sasak i Stanisław Bryg z Gminy Czarna. Uroczystość wręczenie odznaczeń państwowych przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart szczególnie zasłużonym członkom ochotniczych straży pożarnych województwa podkarpackiego odbyła się w połowie listopada w Rzeszowie.

W gronie wyróżnionych znaleźli się Stanisław Sasak, długoletni naczelnik, a później komendant OSP w Gminie Czarna oraz Stanisław Bryg przedstawiciel OSP  Grabiny.

Stanisław Sasak w OSP czynnie działał przez ponad 40 -l at , do ukończenia 65 roku życia.

“To była wielka pasja mojego ojca. Sam w dużej mierze wychowałem się przy remizie OSP w Czarnej, gdzie jako młody chłopak towarzyszyłem ojcu. Tato był w OSP naczelnikiem i jednocześnie kierowcą, uczestniczył w bardzo wielu akcjach gaszenia pożarów” – mówi syn Stanisława Sasaka, Jerzy, radny Rady Powiatu Dębickiego.

Jak mówiła podczas uroczystości w Rzeszowie wojewoda Ewa Leniart 99. rocznica odzyskania niepodległości to doskonały moment na podziękowanie osobom zaangażowanym w działalność na rzecz państwa i społeczeństwa.

IMG_4419“Szczególne wyrazy uznania składamy dziś strażakom ochotnikom zaangażowanym w pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i nieustannie gotowym do niesienia pomocy w przypadku różnego rodzaju zagrożeń. Działalność ochotniczych straży pożarnych doceniamy niejednokrotnie właśnie w czasie sytuacji nadzwyczajnych – kryzysowych. Dziękuję Państwu za aktywne współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną, skuteczność, poświęcenie, za to że z narażeniem własnego życia i zdrowia niesiecie pomoc mieszkańcom województwa – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystości.

***

Krzyż Zasługi został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 23 czerwca 1923 roku i jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków. Krzyż Zasługi może być nadany także za ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

IMG_4395