Sterylna czystość w gabinecie stomatologicznym to priorytet. Jak ją zapewnić?

Usługi świadczone w gabinetach dentystycznych, wymagają przestrzegania rygorystycznych procedur i zasad higieny. W pomieszczeniu powinna panować czystość mikrobiologiczna. Każde narzędzie zabiegowe wielokrotnego użytku musi być dezynfekowane i poddawane sterylizacji. Niezwykle istotne jest również stosowanie przez personel odzieży ochronnej oraz materiałów jednorazowych. Te i wiele innych czynności mają chronić lekarzy, jak też pacjentów przed kontaktem z drobnoustrojami i infekcjami. W każdym gabinecie obowiązkowo powinien więc znaleźć się sprzęt, umożliwiający sterylizację sprzętu, dezynfekcję skóry oraz powierzchni.

Prowadzisz gabinet dentystyczny? Stwórz plan higieny i przestrzegaj go!

Wszelkie procesy dotyczące dbania o higienę w gabinecie stomatologicznym powinny zostać usystematyzowane i przedstawione pracownikom. Do ich przestrzegania zobowiązana jest każda osoba zatrudniona. Najlepiej, gdyby zostały przygotowane szczegółowe procedury mycia oraz dezynfekcji rąk, odkażania narzędzi i instrumentów stomatologicznych, a także małych oraz dużych powierzchni. Warto stworzyć szczegółowe wytyczne, gdyż te pozwolą unikać zakażeń – między innymi tych, związanych z kontaktem z krwią (wirus HIV czy wirus zapalenia wątroby HBV i HCV).

Sterylność narzędzi stomatologicznych ma kluczowe znaczenie
Sprzęt stomatologiczny, który narusza ciągłość tkanek pacjenta, należy traktować jako narzędzia wysokiego ryzyka. Do ich dezynfekcji i sterylizacji powinny być wykorzystywane wyłącznie certyfikowane urządzenia, jak na przykład autoklawy klasy B. Wyposażenie gabinetu w nowoczesny autoklaw jest obowiązkowe i warto zainwestować w taki model, który będzie wydajny. Dobry sterylizator parowy poradzi sobie z zabiciem mikroorganizmów z różnych narzędzi, włącznie z problematycznymi końcówkami stomatologicznymi. Tego rodzaju sprzęt można zamówić online, wybierając opcję dostawy bezpośrednio do gabinetu. Korzystną ofertę dla stomatologów przygotował sklep LUBDENT: https://lubdent.com.pl/. W dedykowanym dziale poświęconym sterylizacji znajdziesz autoklawy dentystyczne, przeznaczone do wyjaławiania instrumentów poprzez wykorzystanie pary wodnej.

Należy podkreślić, że w procesie sterylizacji narzędzi ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiedniego autoklawu. Dużą rolę odgrywa również samo przygotowanie instrumentów, a później przechowywanie wyjałowionego wsadu. Sterylne narzędzia muszą być chronione przed zabrudzeniami, dlatego najlepiej zamykać je w szczelnych opakowaniach. W gabinecie nie może więc zabraknąć profesjonalnej zgrzewarki, która w kilka sekund pozwoli przygotować pakiet medyczny, w którym zostanie zamknięty wysterylizowany instrument. W celu zakupienia autoklawu lub innego sprzętu do sterylizacji, możesz wejść na stronę sklepu LUBDENT i zapoznać się z aktualną ofertą dla gabinetów stomatologicznych.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0