Święto ludzi Caritas

Pomagają chorym, starszym, samotnym, rodzinom wielodzietnym. Robią to z potrzeby serca i nie tylko z okazji świąt, ale przez cały rok. Mowa o siedmiu tysiacach wolontariuszy Caritas. Niedziela Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym tej charytatywnej, kościelnej organizacji.

–  W diecezji tarnowskiej mamy ok. 420 Parafialnych Oddziałów Caritas, w których działa ponad 4 tys. wolontariuszy. Mamy też ponad 200 Szkolnych Kół Caritas, gdzie w pomoc potrzebującym zaangażowanych jest ok. 3 tys. młodych ludzi – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas.

Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka – w parafii, w szkole, w miejscu pracy i wypoczynku – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji Niedzieli Miłosierdzia. Z okazji święta patronalnego Caritas dziękują wszystkim praktykującym wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom działających w Polsce wolontariuszy. List nosi tytuł „Wolontariat w służbie miłosierdzia” i będzie też czytany w niedzielę w kościołach diecezji tarnowskiej.

W niedzielę rozpoczął się także 75. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierni miłosierdzia dostąpią”. Obchody święta Caritas odbędą się 4 maja w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00, a o 11.00 będzie Msza św. Podczas uroczystości zostaną wręczone statuetki „Misericors”.