-->

Świętojańskie Śpiewania ŚDS-ów

DSCF42922 lipca w parku przy DK Śnieżka w Dębicy odbyły się już po raz IV Świętojańskie  Śpiewania ŚDS- ów Województwa Podkarpackiego. Organizatorami imprezy w której uczestniczyli podopieczni 18 SDS-ów  był  Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy  oraz  Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

 Ideą Śpiewań jest integracja osób z zaburzeniami psychicznymi z mieszkańcami miasta, ale również umożliwienie tym osobom wyjścia z domu, spotkania się ze sobą, pokazania swoich talentów i spędzenia wolnego czasu poza murami domów.

Na tegoroczne Świętojańskie Śpiewania przyjechali uczestnicy zajęć w ŚDS w DSCF4283Brzozowie, Lubaczowie, Kamieniu, Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Tyczynie, Brzostku, Strzyżowie, Stalowej Woli, Ropczycach, Kolbuszowej, Spiach, Cieszanowie, Wysokiej Głogowskiej, Jelnej, Wolicy (gm. Bukowsko), Mielcu i  Dębicy. W imprezie wzięło udział 110 uczestników, ich opiekunowie, rodzice i rodziny uczestników z Dębicy, zaproszeni goście. W parku przy DK Śnieżka bawiło się ogółem blisko  190 osób.

„Poprosiliśmy ŚDS-y aby każdy przygotował 2 piosenki o miłości (powołując się na noc świętojańską). Wszyscy uczestnicy wiedzą, że nie jest to konkurs więc nie było jury i oceniania występów. Jednak stres przed występem często im towarzyszył. Wykonania były różne: z własnym podkładem muzycznym (np. gitary, bębenki), z DSCF4299linią melodyczną i takie ze słowami. Uczestnicy śpiewali solo, w duetach i całymi zespołami. Najczęściej były to znane popularne piosenki polskich wykonawców więc publiczność mogła  pomagać w śpiewaniu. Były również piosenki zagraniczne z włoskim tekstem” –  mówi Marta Skórska, dyrektor ŚDS w Dębicy.

Jak podkreśla Marta Skórska w założeniu imprezy było utrzymanie konwencji pikniku, więc wszyscy mieli koce, które rozłożyli w parku i korzystając  z przepięknej pogody przysłuchiwali się występom kolejnych zespołów. Na powitanie wszyscy dostali śniadanie, później była przerwa na kawę i ciasto. Każdy ŚDS przywiózł własne słodkie wypieki. Podczas kolejnej przerwy uczestnicy raczyli się pizzą, którą jak co roku sponsorowała Pizzeria Papas.

DSCF4331Podczas  „Śpiewań”  odbył się także konkurs na wianki świętojańskie. W skład jury  oceniającego wianki weszli: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy Marzena Socha i kierownik Centrum Integracji Społecznej w Dębicy Monika Skowron.  Zgłoszone do konkursu wianki podziwiali także  dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Jan Borek oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior.

Decyzją Jury  w kategorii „Rośliny żywe”  zwyciężył wianek który przygotowali podopieczni ŚDS w Brzozowie. Nagrodę za to wyróżnienie ufundował dębicki  ŚDS. W kategorii „Materiały przeróżne” wygrał wianek z ŚDS w Dębicy,  ale jako gospodarze dębiczanie oddali  nagrodę ufundowaną przez burmistrza Mariusza DSCF4339Szewczyka  dla ŚDS w Brzostku.

Aby tradycji stało się zadość, a zakończenie uczestnicy zabawy szukali w parku 6 „kwiatów paproci”. Podobnie jak w ubiegłych latach  były to małe paczuszki ze słodyczami.

Na zakończenie każdy ŚDS dostał pamiątkowe podziękowanie, kwiaty wyhodowane przez uczestników zajęć w Dębicy i drobne upominki od burmistrza   Mariusza Szewczyka.

GALERIA ZDJĘĆ

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi
0Shares
0 0