Previous
Next
Previous
Next

Święty Antoni już czeka

W tym roku minie 20 lat od utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy. Uczestnicy zajęć i pracownicy domu postanowili uczcić jubileusz utworzenia placówki postawieniem przy niej figury świętego Antoniego, który jak mówią pomaga im na co dzień. Cokół dla figury już stoi, a figura świętego niebawem również stanie na swoim miejscu.

Przygotowaniem terenu gdzie będzie stała figura zajęli się pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Dębicy. Uporządkowali oni teren i przygotowali cokół dla figury.

„W tym roku, dokładnie 19 grudnia, przypada 20. rocznica utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy. Najprawdopodobniej ze względu na trwający stan epidemii nie będziemy mogli zorganizować większych uroczystości jubileuszowych. Z inicjatywy uczestników naszych zajęć i warsztatów oraz pracowników domu postawiona zostanie figura świętego Antoniego” – mówi Marta Skórska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dzisiaj na zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy uczęszcza ponad 40 osób. W roku kiedy rozpoczynał on działalność było 22 osoby i z roku na rok przychodzili nowi uczestnicy.

Głównym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy jest działanie na rzecz nabywania i podtrzymywania samodzielności i zaradności przez podopiecznych placówki w zakresie czynności dnia codziennego. Zajęcia mają także na celu integrację uczestników ze środowiskiem oraz ułatwienie im funkcjonowania w życiu społecznym.

Historia Środowiskowego Domu Samopomocy – źródło: SDS w Dębicy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy rozpoczął swoją działalność 19 grudnia 2000r. Pomysłodawcami powołania ŚDS w Dębicy byli – ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy p. Maria Kostyra i ówczesny dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego p. Mirosław Przewoźnik.

W związku z faktem, iż budynek, w którym docelowo miał mieć siedzibę nasz Dom był jeszcze remontowany, pierwszy rok działalności spędziliśmy w bloku nr 7 przy osiedlu Matejki. Tam dostaliśmy do swojej dyspozycji bardzo duże pomieszczenie, które przez  ten czas służyło nam jako sala spotkań, jedna duża pracownia, świetlica i pokoje administracyjne.

Być może te warunki miały wpływ na to, że wszyscy uczestnicy, którzy wtedy zdecydowali się na udział w zajęciach szybko się zaprzyjaźnili. Spędzaliśmy ze sobą prawie osiem godzin dziennie podejmując wyzwania jakie stawiały przed nami: misja ŚDS, potrzeby uczestników i możliwości lokalowo-personalne. W 2000r. podstawą kadry była p. Marta Skórska – kierownik Domu i p. Małgorzata Opiela, która jako pracownik socjalny pełniła funkcję opiekuna. Obydwie zajmowały się wtedy terapią zajęciową, administrowaniem działalności i przygotowywaniem się do przeprowadzki. Jeszcze w listopadzie 2001r. dostaliśmy pozwolenie na zagospodarowywanie pomieszczeń przy ul. Mościckiego 26.

Rok 2002 to przede wszystkim urządzanie się, doposażenie. W lutym przyjęliśmy do pracy p. Marię Stefaniak-Piekło, która zajęła się pracownią krawiecką i p. Grzegorza Kiwaka, który był pielęgniarzem ale również prowadził inne zajęcia terapeutyczne. 07 lutego nastąpiło uroczyste oddanie do użytku naszego budynku a co za tym idzie otwarcie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Dziennego Pobytu. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Dębicy. Przyjechały panie posłanki – Krystyna Skowrońska i Ewa Kantor. Nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół związanych z instytucjami pomocowymi w całym mieście. Jeszcze w tym samym roku zdążyliśmy się przygotować do naszej pierwszej Spartakiady Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy organizowanej przez ŚDS w Kolbuszowej.

W 2003r. wzięliśmy udział w Spartakiadzie tym razem organizowanej przez ŚDS w Ustrzykach Dolnych. Pojechaliśmy również z naszymi pracami do Jarosławia gdzie organizowano wtedy II Wojewódzki Jarmark Twórczości WTZ-ów i ŚDS-ów. Wystawialiśmy już nasze prace również w Dębicy przy okazji świąt i uroczystości miejskich, przyjmowaliśmy gości z zaprzyjaźnionych ośrodków – w ten sposób rozwijając naszą działalność.

W 2004r po raz pierwszy pojechaliśmy na wtedy II Turniej Tenisa Stołowego ŚDS-ów w Kąkolówce i na I Podkarpackie Zawody Pływackie do Ustrzyk Dolnych. No i oczywiście po raz kolejny wzięliśmy udział w Wojewódzkiej Spartakiadzie Sportowej, którą tym razem przygotowywał ŚDS Mielec. 30.06.2004r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Domicy (Słowacja) gdzie pływając łódkami zwiedzaliśmy jaskinie na granicy węgierskiej. Była to już nie pierwsza nasza wycieczka ale zorganizowaliśmy ją specjalnie na pożegnanie 8 naszych uczestników, którzy odchodzili do nowo powstałego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dębicy. 21.10.2004r. powstała w ramach terapii kulinarnej i budżetowej nasza Kawiarnia. Wraz z małym sklepikiem jest czynna godzinę po obiedzie aby każdy mógł napić się kawy i zjeść coś słodkiego. Do naszego zespołu terapeutycznego dołączyły – p. Małgorzata Ratuszniak – zajmuje się pracownią gospodarstwa domowego, p. Dorota Staniec – będzie prowadziła pracownię rękodzieła artystycznego, p. Agnieszka Sygnarowicz – będzie prowadziła u nas zajęcia ruchowe i rehabilitacyjne.

W 2005r mieliśmy pełne ręce roboty. Przygotowywaliśmy się do wyjazdów do Kąkolówki, do Ustrzyk Dolnych, na Spartakiadę do Stalowej Woli. Po raz pierwszy pojechaliśmy do Kolbuszowej na Zawody w Piłce Nożnej, na Plener Artystyczny do Zagórza i I Turniej Piłki Siatkowej w Strzyżowie.26.08.2005r. p. Ania – jedna z naszych uczestniczek zajęć stanęła na ślubnym kobiercu. Było to bardzo ważne wydarzenie w naszym Domu. A na koniec roku – 14 grudnia otworzyliśmy w Urzędzie Miasta w Dębicy przy ul. Parkowej 26 Pomarańczową Galerię. Galeria powstała jako punkt informacyjny dla osób i rodzin z problemami zaburzeń psychicznych. Odwiedzając Galerię można było obejrzeć nasze prace, napić się kawy i uzyskać informacje o możliwościach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Pracownikami Galerii byli oczywiście nasi uczestnicy zajęć.

2006 rok to znowu udziały w zawodach – tenis stołowy w Dębicy i w Kąkolówce, Spartakiada w Tarnobrzegu, Międzynarodowe Zawody Pływackie w Ustrzykach Dolnych, Na Przegląd Twórczości Artystycznej w Tarnobrzegu pojechaliśmy z własnym przedstawieniem. W tym roku realizowaliśmy kolejny projekt konkursowy. Dzięki wygranej w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej utworzyliśmy Klub Przyjaciół Słowa Pisanego ABECADŁO w ramach, którego prowadzimy bibliotekę, czytelnię, wydajemy kwartalnik i mamy własne Kółko Teatralne.

W 2007r cały czas pracujemy terapeutycznie – indywidualnie i grupowo. Dodatkową formą terapii są nasze wyjazdy i udziały w zawodach, przeglądach i plenerach. Z radością wracamy do Kąkolówki, Kolbuszowej, Strzyżowa, Ustrzyk Dolnych, Zagórza czy Tarnobrzega. W tym roku gospodarzami Spartakiady Sportowej był ŚDS w Radomyślu nad Sanem. Nasz Środowiskowy Dom miał być gospodarzem następnej Spartakiady. W związku z tym realizowaliśmy kolejny projekt, na który dostaliśmy pieniądze z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. „Do wspólnej bramki” to pomysł na cały rok treningów. Dzięki temu poznaliśmy między zasady różnych gier zespołowych, które trenowaliśmy. Na zakończenie roku zorganizowaliśmy Regionalne Rozgrywki w Piłkę Siatkową Środowiskowych Domów Samopomocy. W 2007r. byliśmy inicjatorami i organizatorami I Spotkań Artystycznych Ośrodków Wsparcia z terenu miasta i gminy Dębica. Razem z nami imprezę przygotował Dom Kultury Śnieżka w Dębicy.

2008r. zaczęliśmy od udziału w Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego w Dębicy. Mogliśmy również pokazać nasze osiągnięcia w twórczości rękodzielniczej w związku z tym, że Starostwo Powiatowe w Dębicy zaprosiło nas do udziału w Konkursie na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem wielkanocnym. W maju odbyły się II Spotkania Artystyczne Ośrodków Wsparcia z terenu miasta i gminy Dębica w Domu Kultury Śnieżka. W czerwcu jeden z naszych uczestników zajęć pojechał jako nasz przedstawiciel do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Eurodeputowany Mieczysław Janowski zaprosił na trzy dni do Brukseli przedstawicieli Ośrodków Wsparcia dla osób niepełnosprawnych na wystawę ich prac. Prace nagrodzone wystawą wybrało wcześniej w konkursie jury w Rzeszowie. Dalsza część roku upłynęła nam bardzo szybko pod hasłem przygotowań do pierwszorazowego udziału w Zlocie Rowerowym im. Gen. Marka Papały w Pruchniku i do pierwszorazowego udziału w Festiwalu Tańca w Sieniawie. Jak co roku byliśmy w Ustrzykach na Międzynarodowych Zawodach Pływackich, w Strzyżowie, w Tarnobrzegu. Najważniejszym dla nas wydarzeniem tego roku była X jednak Jubileuszowa Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. My byliśmy jej gospodarzami!. W związku z tym czekało nas bardzo dużo pracy ale satysfakcja zadowolonych przedstawicieli 53 ŚDS-ów była dla nas największą nagrodą. Bardzo ucieszyliśmy się również z tego, że dostaliśmy do dyspozycji busa! Będziemy go współdzielić z Domem Dziennego Pobytu ale już nie będziemy ograniczeni możliwościami transportowymi.

W 2009r. jak co rok realizowaliśmy indywidualne plany wspierająco – aktywizujące. To podstawa naszej pracy. Jednak jak co roku czekały na nas różne atrakcje. Zespół Szkół Specjalnych zaprosiła nas ponownie na Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego. Starostwo Powiatowe zaprosiło nas Na Konkurs Pisanki. Byliśmy na Rajdzie Rowerowym w Pruchniku, na Festiwalu Tańca w Sieniawie, na Turnieju Piłki Siatkowej w Strzyżowie. Pojechaliśmy, jak co rok do Tarnobrzega na Przegląd Twórczości Artystycznej ŚDS-ów w Tarnobrzegu, ale i my zorganizowaliśmy, już po raz trzeci nasz dębicki przegląd pod hasłem „Bądźmy razem”. Przygotowaliśmy się również do udziału w Spartakiadzie Sportowej, którą w tym roku organizował ŚDS w Jarosławiu. Niestety nie zawsze w życiu naszego Domu było sielankowo. Rok 2009 zapamiętamy jako rok powodzi, która dotknęła i nasz budynek. W ciągu nocy zalane zostały nasze piwnice. Część sprzętów, jak piece do centralnego ogrzewania uratowaliśmy, ale wielu rzeczy nie zdołaliśmy wynieść. Przez długie tygodnie odczuwaliśmy skutki zalania i braku szatni czy naszej pracowni teatralnej. Do dnia dzisiejszego mam problemy z wodami gruntowymi. Mimo akcji „powódź” nie załamaliśmy rąk. Sprzątanie i odnawianie piwnic szło w parze z przygotowaniami do I Konkursu Fotograficznego. Jako inicjatorzy pomysłu musieliśmy wypaść bardzo dobrze i dać przykład innym! W realizacji projektu pomogła nam Galeria Miejska przy MOK w Dębicy.

2010 to równie aktywny rok jak poprzednie. Wystartowaliśmy udziałem w Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego. Potem był Konkurs na Pisankę Wielkanocną. W maju braliśmy udział w Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych „Uwierz w siebie”, którego gościem honorowym była p. Ewa Błaszczyk. Również w maju odwiedzili nas przedstawiciele osób niepełnosprawnych z zaprzyjaźnionego z Dębicą miasta Puurs w Belgii. Gdyby nie sztywne ramy wizyty wspólna zabawa trwałaby do późnych godzin nocnych. Jeszcze w tym samym miesiącu odbyły się IV Spotkania Artystyczne „Bądźmy razem”, których jesteśmy organizatorami. I jak w poprzednich latach wyjeżdżaliśmy do Pruchnika, do Ustrzyk Dolnych, do Sieniawy i Tarnobrzega. W 2010 gospodarzem Spartakiady Sportowej ŚDS-ów województwa podkarpackiego był ŚDS w Zagórzu. Kontynuowaliśmy również II Konkurs Fotograficzny dla Środowiskowych Domów Samopomocy, tym razem tematem przewodnim była „Jesień”.  Po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni, Środowiskowy Dom Samopomocy w Przeworsku zaprosił naszych przedstawicieli na 3-dniowe Warsztaty Artystyczne. Był to dla nas pierwszy taki dłuższy wyjazd ale wszyscy byli zachwyceni. Do pracy przyszedł pan Michał Cudecki, który zajmował się będzie terapią ruchową. No i rok zakończyliśmy informacją, że praca naszej uczestniczki została wyróżniona w Konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową, którego organizatorem był ŚDS w Cergowej.

I tak w bardzo dużym skrócie przedstawiliśmy naszą historię. Nie dało się zamieścić w niej ani szczegółów – bo zajęłoby to bardzo dużo miejsca, ani też emocji, które towarzyszyły nam w tym czasie – bo nie ma jak ich przekazać. W 10 roku naszej działalności oddajemy do Państwa dyspozycji naszą stronę internetową abyście mogli być na bieżąco z tym co dzieje się u nas. Mamy też nadzieję, że teraz uda się nam przybliżyć Wam nas i naszą działalność jeszcze bardziej.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.