Szkoła w Jodłowej będzie nosiła imię Zbyszka Cyganiewicza, polskiego "Herkulesa" - ziemiadebicka.pl

Szkoła w Jodłowej będzie nosiła imię Zbyszka Cyganiewicza, polskiego “Herkulesa”


W najbliższą sobotę, 23 czerwca będzie miało miejsce uroczyste nadanie Szkole Podstawowej nr 3 w Jodłowej imienia Zbyszka Cyganiewicza. Zmarły 50 lat temu zapaśnik pochodzący z Jodłowej zdobył międzynarodową sławę i był najbogatszym sportowcem okresu międzywojennego w Polsce.

Jan Stanisław Cyganiewicz, pseudonim „Zbyszko Cyganiewicz” na  początku XX stulecia został okrzyknięty najsilniejszym człowiekiem globu. Urodzony w Jodłowej  1 kwietnia 1879 r. Cyganiewicz był zapaśnikiem o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej, jak i wolnoamerykańskiej. Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego. Jako zawodowy atleta zarobił 3 miliony dolarów.
Cyganiewicz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w zapasach:  w Paryżu w 1906 oraz w Nowym Jorku w 1921 i 1922. W 1924 roku na stałe wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Oprócz tytułów mistrza świata w zapasach był także zdobywcą  brylantowego pasa i  mistrzem świata w wolnej amerykance. Ostatnią, 1093 zwycięską walkę Cyganiewicz stoczył w wieku 60 lat. Po zakończeniu kariery sportowej został promotorem sportowym w USA. Na emeryturze poświęcił się także swojej drugiej pasji – zgłębianiu języków obcych. Jedne źródła podają,  że znał biegle 8 języków obcych, inne donoszą, że mógł poszczycić się znajomością aż 11 języków. Zbyszko Cyganiewicz zawsze też podkreślał, że jest Polakiem, również w czasach kiedy Polski nie było na mapach. W 1937 roku opublikował swoje wspomnienia w książce „Na ringach całego świata” gdzie opisał historię swojego życia oraz kariery sportowej.
Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat  .

We wrześniu 2014 roku w Jodłowej – Wisowej odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Zbyszka Cyganiewicza.

Fot. wikipedia.pl