Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Troje obywateli Ukrainy zobowiązanych do powrotu

6 stycznia rano funkcjonariusze PSG w Tarnowie w ramach kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP, realizując czynności służbowe w jednym z pociągów, zatrzymali obywatela Ukrainy.

Mężczyzna wjechał ostatni raz legalnie na terytorium państw obszaru Schengen na początku grudnia 2018 r. – na podstawie ważnego paszportu biometrycznego. W okresie ostatnich 180 dni przebywał w Polsce lub na terytorium Państw obszaru Schengen 98 dni, tym samym przekroczył dopuszczalny 90 dniowy okres pobytu w ruchu bezwizowym o 8 dni. Komendant PSG w Tarnowie decyzją zobowiązał cudzoziemca do powrotu z 6 – miesięcznym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen. Ponadto obywatel Ukrainy, został ukarany mandatem karnym gotówkowym w wysokości 300,00 zł.

Nieco później również funkcjonariusze SG z Tarnowa, poddali kontroli autokar, w którym zatrzymali obywatelkę Ukrainy. Zgodnie z posiadaną wizą, kobieta miała podjąć pracę w Polsce. Nie zrobiła tego – co więcej – nie skontaktowała się nawet z właścicielem firmy z województwa łódzkiego, którego dane widniały na zezwoleniu na pracę cudzoziemca na terytorium RP. W czasie pobytu w Polsce kobieta podejmowała się dorywczych prac, polegających na sprzątaniu w prywatnych domach, nie potrafiła jednak podać adresów tych miejsc, ani też nie posiadała żadnych umów o pracę. W chwili kontroli cudzoziemka wracała do miejsca zamieszkania na Ukrainę. W związku z tym Komendant PSG w Tarnowie wydał stosowne decyzje: o cofnięciu wizy oraz o zobowiązaniu cudzoziemki do powrotu z rocznym zakazem wjazdu na terytorium państw strefy Schengen.

W południe funkcjonariusze Grupy Zamiejscowej w Rabce – Zdroju PSG w Zakopanem, podczas kontroli autokaru relacji międzynarodowej w m. Chyżne przeprowadzili kontrolę legalności pobytu, w trakcie której zatrzymali 1 ob. Ukrainy. Cudzoziemiec nie posiadał żadnych dokumentów, które mogłyby potwierdzić legalne zatrudnienie na terytorium Polski, a co za tym idzie potwierdzić cel i warunki planowanego pobytu. Obywatel Ukrainy po otrzymaniu wizy na pracę w Polsce, pojechał do Rumunii, by tam odwiedzić swojego znajomego. Następnego dnia wjechał do strefy Schengen przez Węgry i udał się do stolicy Polski. Po przyjedzie do Warszawy, znalazł pracę, która bardziej odpowiadała mu pod względem zarobkowym. W związku z tym, że mężczyzna przebywał na terytorium RP niezgodnie z przepisami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP, Komendant PSG w Zakopanem wydał decyzję o cofnięciu wizy oraz decyzję o zobowiązaniu do powrotu, z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Schengen przez okres 6 miesięcy.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.