Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Tym razem 63-letnia kobieta nie dała się oszukać!

Ta historia nie wydarzyła się w Dębicy, ale oszuści działają w naszej okolicy i właśnie dlatego zamieszczamy tę relację, aby przestrzec przed złodziejami, którzy próbują różnych sposobów, aby okradać starsze osoby. Niespełna dwa tygodnie minęły od chwili, gdy jedna z mieszkanek Tuchowa została oszukana na niemal 100 tysięcy złotych, a w piątek kolejna kobieta w Tuchowie była skłonna przelać na konto oszustów kwotę niemalże 400 tysięcy złotych.

W piątek 29.03.2019 roku przed południem na telefon stacjonarny tuchowianki zadzwonił nn mężczyzna podający się za prokuratora o nazwisku Bednarek. Mężczyzna w trakcie rozmowy spowodował, że kobieta 63-letnia mieszkanka Tuchowa, wystraszona wizją utraty oszczędności życia, jak również omamiona możliwością pomocy organom ścigania w schwytaniu oszusta postępowała zgodnie z wydawanymi poleceniami. Aby niczego nie zapomnieć oraz nie pomylić się w przekazywaniu informacji spisała wszystko na kartce. Tak przygotowana, udała się do placówek finansowych na terenie Tuchowa, próbując przelać wszystkie oszczędności na jeden rachunek, który zamierzała udostępnić telefonicznemu rozmówcy. Z uwagi, że w Tuchowie coraz częściej zdarzały się przypadki takich oszustw, zarówno policjanci, jak i pracownicy banków zostali wyczuleni na takie sytuacje. Tym razem profilaktyka, jaka został wdrożona, przyniosła żądany skutek. Po otrzymaniu takiej informacji, w jednym z banków pojawili się prawdziwi policjanci i wytłumaczyli zdezorientowanej kobiecie, że padła ofiarą oszusta internetowego. Dopiero w komisariacie policji kobieta nabrała przekonania, że zarówno pracownicy banku, jak i policjanci działali w dobrej wierze i ochronili ją od przekazania 370 tysięcy na konto oszustów.
Tym razem nie doszło do przekazania pieniędzy, choć kobieta do końca była przekonana, że postępuje słusznie. W tym dniu w Tuchowie było kilka usiłowania takich oszustw. Wszystkie na szczęście nieskuteczne.

Po raz kolejny tarnowscy policjanci apelują:
Aby uchronić się przed takimi oszustami, nigdy pod żadnym pozorem nie przekazujmy i nie przelewajmy żadnych pieniędzy nikomu obcemu. Kreatywność oszustów nie zna granic. Posuną się do najbardziej wymyślonych historii po to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności, współczucia, chęci niesienia pomoc.
W przypadku telefonów z żądaniem pieniędzy od „policjantów”, czy tak jak w tym przypadku „prokuratora” konieczne jest skontaktowanie się z lokalną Policją lub najbliższym członkiem rodziny, zanim przekaże się komukolwiek swoje pieniądze.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, wyłudzić pieniądze podając się przez telefon za członka rodziny, policjanta czy prokuratora – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub 997. (Należy tutaj pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego telefonu).
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112 lub 997.

Źródło: Tarnowska Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.