Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uczcili pamięć o ofiarach Holokaustu

DSC00624Przez getto dębickie w ciągu 15 miesięcy jego istnienia przewinęło się ponad 12 tysięcy osób. Z tego grona uratowało się najprawdopodobniej zaledwie 100 osób. Zdecydowana większość z żydowskich mieszkańców Dębicy, którzy przebywali w gettcie została wywieziona i zginęła w obozie w Bełżcu, gdzie wymordowano blisko 500 tysięcy osób” – mówił podczas zorganizowanych po raz pierwszy w Dębicy obchodach Miedzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczeły się 24 stycznia w Muzeum Regionalnym w Dębicy projekcją filmu pt. ,,Chleba naszego powszedniego” opowiadającego o rodzinie Ulmów i innych osobach, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów z Markowej. Przywołana została pamięć dębiczan – Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów, którzy podczas okupacji hitlerowskiej przez 21 miesięcy w swoim domu przy ul. Kościuszki ukrywali 13 – osobową żydowską rodzinę Reichów. W dalszej części obchodów młodziez gimnazjalna, która przybyła do muzeum miała okazję wziąć udział w sesji naukowej pt. „Historia Żydów Dębickich”, podczas której wykłady wygłosili Jacek Dymitrowski , dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Ireneusz Socha, niezależny badacz dziejów Żydów dębickich i autor przekładu na język polski “Księgi Dębicy” .

Po części w Muzeum Regionalnym w parku jordanowskim przy ul. Kościuszki uczestnicy obchodów uczcili pamięć o żydowskich mieszkańcach Dębicy w 75. rocznicę likwidacji getta, które znajdowało się na terenie dzisiejszego parku. Wiązanki kwiatów i kamienie symbolizujące pamięć o nieżyjących mieszkańcach miasta w miejscu dawnego getta złożyli m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk i jego zastepca Wojciech Iwasieczko.

W uroczystościach upamiętniających ofiary holokaustu i przypadającą w tym roku 75. rocznicę likwiadacji dębickiego getta uczestniczył Krzysztof Społowicz z Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich, który w Dębicy przebywał po raz pierwszy i jak podkreślał z zainteresowaniem wysłuchał historii dębickich Żydów podczas wykładów w Muzeum Regionalnym.

Zbigniew Tobiasiewicz przedstawiciel Centrum Historii Żydów Polskich w Dynowie, który na zaproszenie organizatorów również uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci powiedział, że dzisiaj w Polsce osoby pochodzenia żydowskiego są dobrze przyjmowane, inaczej niż niejednokrotnie na zachodzie Europy i wiele z nich mieszkając na stałe poza granicami Polski stara się o przywrócenie obywatelstwa polskiego, żeby czuć się Polakami.

W dalszej cześci uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze na Skwerze Mikołajkowów przy tablicy upamiętniającej Aleksandra i Leokadię Mikołajkowów, którzy podczas okupacji ukrywali 13 osobową żydowską rodzinę za co po wojnie zostali odznaczeni tytułem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Ostatnim punktem obchodów w Dębicy było złożenie przez zastępcę burmistrza Wojciecha Iwasieczko, naczelnika Wydziału Promocji Monikę Rojek-Kałek i dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacka Dymitrowskiego kwiatów na zbiorowej mogile 570 dębickich Żydów zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. w lesie Wolica.

Fot. UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.