Uczczono pamięć romistrza Pileckiego - ziemiadebicka.pl

Uczczono pamięć romistrza Pileckiego


28795477_1724371807627922_3359490098574917632_nNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to szczególny moment w kalendarzu Publicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Zwierniku. Imię patrona placówki zobowiązuje całą społeczność do tego, aby jak powiedział śp. prezydent Lech Kaczyński: „Dzień ten był wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”

– Nasza niezwykła lekcja historii rozpoczęła się już kilka dni wcześniej, na godzinach wychowawczych, kiedy to uczniowie wszystkich klas przypomnieli sobie sylwetki żołnierzy wyklętych, oglądając prezentacje multimedialne, czytając fragmenty książek i  analizując materiały na stronach IPN – relacjonuje Edyta Potok.

Na szkolnym korytarzu zorganizowano wystawę książek historycznych, poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, które na co dzień można wypożyczać w szkolnej bibliotece.

– Uroczystość 1 marca miała bardzo podniosły charakter. Rozpoczęliśmy ją od odśpiewania hymnu polskiego, a następnie wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Rzeczpospolitej poprzysięgali” przygotowanej przez uczniów klasy III gimnazjum.Fragmenty przedstawienia „Melduję Tobie Polsko” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego i koncertu „Niezłomnym- honor”, które wspólnie obejrzeliśmy, wzruszały, nastrajały do chwili zadumy i przypominały nam,
że obowiązkiem każdego pokolenia jest dbałość o tożsamość narodową – dodaje Edyta Potok.

Dzień Żołnierzy Wyklętych dla uczniów jest również okazją do zaprezentowania talentu i kreatywności,  gdyż w tym roku już po raz trzeci biorą oni licznie udział w konkursie „Wilczymi Śladami” organizowanym przez Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy.

Źródło: UM Pilzno