Uczennice ze Zwiernika nagrodzone w stolicy - ziemiadebicka.pl

Uczennice ze Zwiernika nagrodzone w stolicy


W 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, Aurelia Mącior – dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Zwierniku wzięła udział w gali finałowej V Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych zorganizowanego przez Komitet Pamięci rtm. Witolda Pileckiego. Wśród laureatów konkursu, na który wpłynęło 1765 prac plastycznych, filmowych i literackich, znalazły się trzy uczennice klas gimnazjalnych szkoły w Zwierniku.

W kategorii „Komiks” I miejsce zajęła Martyna Gawlik, a wyróżnienie otrzymała Dorota Madeja. Wiktoria Uriasz natomiast została wyróżniona w kategorii „Film”. Uczennice pracowały pod kierunkiem nauczycielek: historii – Edyty Potok i języka polskiego – Marzeny Świerczek.

Aurelia Mącior odebrała nagrody i puchary dla uczennic klas gimnazjalnych ze Zwiernika z rąk wiceministera MON – Sebastiana Chwałka.

W konkursie uczestniczyli uczniowie z Polski, obu Ameryk, Azji i Australii. Konkurs odbywał się w 12 kategoriach. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

Konkurs patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Przewodniczącym Komitetu Honorowego był Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej. W komitecie organizacyjnym zasiadła m.in. rodzina rtm. Pileckiego: Zofia Pilecka-Optułowicz (córka), Andrzej Pilecki (syn), Dorota Optułowicz-McQuaid (wnuczka), Krzysztof Kosior (prawnuk).

Po uroczystej gali Aurelia Mącior udała się na Wojskowy Cmentarz na warszawskich Powązkach, gdzie w imieniu społeczności szkoły w Zwierniku złożyła kwiaty na symbolicznym grobie Rotmistrza Witolda Pileckiego – patrona szkoły.

Źródło: UM Pilzno