Uczniowie “Jagiełły” na podium wojewódzkiej olimpiady o ubezpieczeniach

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy zajęli III miejsce w wojewódzkim  etapie olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.  

Konkurencja była duża, w tegorocznej edycji uczestniczyło na Podkarpaciu 1531 uczniów z 64 szkół. W wojewódzkim finale, który odbywał się 15 marca (piątek) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego rywalizowali uczniowie z 21 szkół.

Drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy której opiekunem merytorycznym jest Stanisław Borek wystartowała w składzie:   Wiktoria Jurkowska z klasy 1c ( wychowawca Jarosław Urbański) oraz Adrianna Blicharz i Magdalena Nowak z klasy 1d (wychowawca Agnieszka Mądro). 

Zespoły zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego składały się z 3 uczniów. Były to osoby, które najlepiej napisały test o ubezpieczeniach społecznych w swoich szkołach. Na Podkarpaciu olimpiada została objęta patronatem ta przez Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Projekt „Lekcje z ZUS” i Olimpiada jest pierwszym, autorskim, projektem, który powstał w 2014 roku by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

Dziś, ciągle niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń(zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

„Cieszymy się, uczniowie chcą poznawać tą wiedzę, która z pewnością będzie w przyszłości procentować na plus. Uczestnicy są przykładem tego, że uczniowie podkarpackich szkół mają świadomość, że jest to wiedza, która przyda się na każdym etapie życia, a olimpiada uświadamia im, że warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Wojewódzki finał olimpiady wygrali uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, drugie miejsce zajęli przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.

źródło: ZUS