VII Raut Niepodległościowy w Dębicy – ZDJECIA

DSC0569210 listopada  w Dębicy już po raz siódmy został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej Raut z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Uroczystość połączona z wręczeniem nagród w konkursie “Niepodległość jest z nas” i „Nagrody Sapere Aude” za najlepszą pracę dyplomową związaną z ziemia dębicką odbyła się w Domu Kultury i Kinie „Kosmos”.

Uroczystość, którą poprowadzili Aleksandra Małozięć i Jan Borek  rozpoczeła się od okolicznościowego wystąpienia gospodarza spotkania, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej Stefana Bieszczada po którym miało miejsce wręczenie nagród w konkursach ogłoszonych przez stowarzyszenie oraz Centrum Edukacji Kana.

W gronie laureatów znaleźli się:

Konkurs recytatorski:
I miejsce – ex aequo:
Karolina Zaworska – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy
Magdalena Mazur – Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica

II miejsce:
Aleksandra Występek – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

III miejsce – ex aequo:
Jakub Lula – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
Bartosz Piątek – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Wyróżnienie:
Tomasz Starzak – Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica
Patrycja Wolska – Publiczne Gimnazjum w Górze Motycznej
Weronika Pych – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Konkurs oratorski:
I miejsce:
SEBASTIAN GRANICZKOWSKI – II LO- opiekun Bogusława Król – Olechowska
II miejsce
JUSTYNA KUBICKA- II LO – opiekun Agnieszka Czapla
III miejsce ex aequo:
MAGDALENA BIAŁAS  – I LO – opiekun Beata Wojnarowska-Pocica
Przemysław Mądro – ZS NR 2 w Dębicy- p. Anna Kościelniak

Konkurs plastyczny:
I miejsce e aeqo:
Oliwia Stochel – ZS w Brzeźnicy opiekun p. Agnieszka Duda
Kacper Stefan- SP nr 11- opiekun p. Mariusz Grabowski i Beata Cebula

II miejsce ex aeqo
Maria Chęciek – SP nr 5 opiekun p. Grażyna  Jałowiec
Patrycja Lipa – ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu  – op. P. Elżbieta Iwan

III miejsce ez aeqo
Mateusz Nowak- Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzostku
Alicja Wojnarowska – SP nr 5 opiekun p. Grażyna Jałowiec
Milena Ćwiok – SP nr 11- opiekunowie: p. Mariusz Grabowski i p. Beata Cebula

Wyróżnienia:
Adam Kędzior- SP nr 2
Aleksandra Stukus- SP nr 2
Hubert Konieczko – SP nr 2
Wiktoria Strzałka ZS w Brzeźnicy p. Aleksandra Duda
Patryk Filar SP nr 3- p. Roman Przewoźnik
Wiktoria Filar SP nr 3- p. R. Przewoźnik
Natalia Przybysz- SP nr 11 – p. D. Grabowski i B. Cebula
Zuzanna Blicharz SP nr 9
Krzysztof Krzyżak- SP nr 9
Artur Zborowski   SP nr 8
Emilia Wróbel -ZS Z Oddziałami Integracyjnymi z Pustkowie Osiedlu – p. Elżbieta Iwan

W dalszej części rautu zgromadzeni na sali kinowej “Kosmosu” mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Gustawa Ostasza  – historyka literatury, znawcy dwudziestowiecznej poezji, wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim pt. “W drodze do Niepodległej” – poezja polska okresu wielkiej
wojny oraz  Koncertu Polskiego w wykonaniu  Apertus Quartet w składzie: Marta Kalińska – Strasińska, Paulina Wielgosińska,  Małgorzata Sowierka – Chmiel i Maria Filipiak z którym wystąpili Alina Adamska – Raitarowskyi – sopran i Tomasza Raka – baryton. Zrspół wykonał Koncert Polski w którym znalały się utwiory m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego Henryka Wieniawskiego i wiązanka pieśni legionowych, którą razem z artystami śpiewałą publiczność zgromadzona w “Kosmosie”.

Po części artystycznej  w sali baletowej DK Kosmos miało miejsce tradycyjne już, odbywające sięod początku organizizowania rautów niepodległościowych  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych w które włączyli się wszyscy świętujący 98 w tym roku rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości.